Někteří z nich mají přes šedesát let, nejstaršímu z aktérů se blíží sedmdesátka. Místo důchodu a hýčkání vnoučat se podle obžaloby zapojili do obřích marihuanových kšeftů na Karvinsku. Před soudem stanuli i jejich příbuzní a další lidé, včetně mladíka z Polska.

Ve hře jsou desítky kilogramů drogy za stovky tisíc korun. Státní zástupkyně tvrdí, že v letech 2014 až 2016 zajišťovali a prodávali drogu polským odběratelům, kteří za nimi jezdili do Českého Těšína.

V další fázi pak měli někteří obžalovaní drogu převážet do Polska, kde ji údajně předávali místním zákazníkům.

Policisté na případu pracovali delší dobu, nasadili dokonce agenta předstírajícího zájem o koupi většího množství drogy. Po jedné z transakcí přišla vlna zatýkání.

Jako první předstoupila v úterý před soud žena (67 let), která využila svého práva a odmítla vypovídat. Předseda senátu proto přečetl její dřívější výpovědi, ve kterých se k činu přiznala. „Nebylo to ale v takové míře, jak je to popsáno. Nedělala jsem to proto, abych zbohatla,“ řekla seniorka s tím, že chtěla jen získat peníze na bydlení. „Abych měla na byt, stravu a léky. Všeho moc lituji, hlavně toho, že tam byl zapojen i můj syn, který má tři děti,“ řekla důchodkyně.

Některým z obžalovaných hrozí v případě uznání viny osm až dvanáct let vězení. Jak dlouho hlavní líčení potrvá, není jasné.