Mluví o svém psovi, desetileté fence křížence jorkšíra Nele. Tu na začátku dubna surovým způsobem ubil jeho soused. Vadilo mu, že malý, sotva čtyřkilový pes pana Ševčíka štěká. V těchto dnech si za to čtyřicetiletý muž vyslechl od komisaře z oddělení hospodářské kriminality ze Zlína obvinění z trestného činu týrání zvířat.

„V případě odsouzení hrozí dosud netrestanému muži trest odnětí svobody až na tři roky,“ upřesnila za zlínskou policii mluvčí Monika Kozumplíková. Neuvěřitelný případ, který pobouřil veřejnost, se stal 1. dubna ve Zlíně.

Rozražená lebka

„Chtěl jsem jít Nelinku venčit. „Pojď, Neli,“ zavolal jsem na ni. Začala skákat a radostně štěkat. A ten soused, co bydlí nade mnou, ji slyšel. Otevřel jsem dveře a obouval se. Nela s radostí vyběhla na chodbu.

A já jsem za chvilku uslyšel ránu. Přišel jsem na chodbu a uviděl jsem ji ležet pod schody. Měla rozraženou lebku a pod tlamičkou měla krev, vedle ní byl rozbitý smeták, který o ni přerazil,“ popisoval krátce po události pan Miroslav. Vyprávěl, jak roztřeseným hlasem volal policii a jak pak jeli rychle na veterinu.

„Když jsme Nelinku dali doktorce na stůl, vydechla naposledy. Než jsme odešli, poprosil jsem, jestli se s ní můžu rozloučit. Tak jsem ji ještě naposledy pohladil. Byla to moje „holčička“, byla členem rodiny. Brečel jsem týden,“ zlomil se mu tehdy hlas.

Pan Ševčík na Nelinku, malou rozdováděnou fenku, která mu většinu času dělala radost, nezapomněl a chybí mu dodnes. Na soud, který čeká seniorova souseda, jenž mu Nelinku zabil, se chystá.

„Dcera mě tam doprovodí. Přál bych mu, aby dostal co nejtvrdší trest,“ říká. Ještě na jaře pan Ševčík v rozhovoru pro Deník připomněl, že útok na Nelinku, po kterém uhynula, nebyl ze strany souseda první. „Kopl ji ze schodů, měla vyražený zub,“ postěžoval si tenkrát zoufalý muž.

Jenže ani přes mužovo vyhrožování, že mu psa jednou zabije, jej nenapadlo situaci řešit s policií.

„Nemyslel jsem si, že by to udělal,“ namítl Miroslav Ševčík. Soused však bohužel svůj útok zopakoval. Svědomí tak může v případě prokázání viny zpytovat za mřížemi vězeňské cely.

„Kriminalisté si vyžádali odborné vyjádření, z něhož plyne, že způsob, jakým bylo zvíře usmrceno, lze označit za utýrání,“ vysvětlila za policii Monika Kozumplíková.

Prý se bránil

I když se Deník snažil muže zkontaktoval dvakrát v místě jeho bydliště, nepodařilo se nám s ním spojit. Pro média však krátce po události uvedl: „Já jsem k tomu měl důvod. Když jsem byl na schodišti, tak to hulákalo, před barákem to hulákalo. Třikrát se mi ta potvora zakousla do nohavice. Tak říkám: A dost! Vzal jsem smeták, který byl u dveří. Bránil jsem se,“ hájil se na jaře. Ubití psa nelitoval.

„Ten pes mě tady týral devět roků, tak mě to ani nemrzí,“ doplnil. Jiný názor však má advokát pana Ševčíka Robert Plicka, který bezplatně převzal tento případ a který se zabývá například kauzou týrané fenky Amy a dalších podobných kauz.

„Na případu stále pracujeme a rozhodně kvitujeme, že v návaznosti na námi učiněné kroky policie zahájila trestní stíhání muže, který pejska trýznivě usmrtil,“ uvedl Robert Plicka.

Podle něj jejich kancelář již od počátku usilovala o zahájení trestního stíhání osoby, která psa usmrtila.

Trestný čin

„Dle našeho názoru jde o pozitivní posun ve věci. Nadále se budeme případu samozřejmě věnovat a usilovat o to, aby ve věci bylo spravedlivě rozhodnuto. Od počátku totiž trváme na tom, že v tomto případě došlo minimálně ke spáchání trestného činu týrání zvířat a nikoliv pouhého přestupku, jak případ v úvodu šetřila policie, s čímž jsme samozřejmě nesouhlasili, a proto jsme případ zdarma převzali a díky našemu trestnímu oznámení a stížnosti na postup policie došlo k překvalifikaci na trestný čin,“ vysvětlil advokát Plicka.

„Pan Ševčík bohužel prochází kvůli naprosto zavrženíhodnému jednání souseda nesmírně těžkým a psychicky vyčerpávajícím obdobím, jelikož Nela byla jediným členem jeho rodiny a domácnosti. Pevně doufáme, že se jeho zdravotní stav zlepší a přejeme mu pevné zdraví,“ vzkázal panu Ševčíkovi Robert Plicka.