„Myslim, ze ITALIE Bude v Pondeli @Lidl s macetama,“ napsal v tomto znění uživatel Georgino2000 už v neděli 20. srpna. Ve středu 23. srpna pak vyšel opravdu s uvedeným nástrojem do města, objevil se mimo jiné na pumpě Orlen, on-line přitom streamoval video, kde mával zbraní. Při zákroku policistů pak zkolaboval a zemřel.

Policejní mluvčí Pavlína Jirousková zdůraznila, že lidé, kteří narazí na znepokojivé příspěvky a videa na sociálních sítích, by měli kontaktovat linku 158 nebo nejbližší služebnu policie. „Hovoříme o reakci veřejnosti na situaci, kdy nastane pocit ohrožení vlastní osoby či dalších osob nebo podezření na protiprávní jednání,“ shrnula.

Den po útoku muže s mačetou ve Frýdlantě nad Ostravicí, 24. 3. 2023. Záběr z vysílání na mužových sociálních sítí
VIDEO: S mačetou chodil po ulicích Frýdlantu. Své počínání si muž natáčel

O mačetě mluvil dotyčný už v pondělí 15. srpna, přičemž ji v tento den nazval „náčiním jamajských přátel“. Fotky s mačetou sdílel opakovaně a na jednom videu o ní hovořil jako o „skalpelu“. Předváděl též klobouček a brýle, v nichž se objevil osudného dne ve streamu jako Georgino2000waslive.

Jeden z mnoha postů individua z Frýdlantu

Muž se vyjadřoval v tom smyslu, že je mu ze všech zle. Nabádal: „Putine zastrel mee“. Vzkazoval: „Chcípejte“ a ukazoval prostředníček. Pod jiným profilem přitvrdil a spílal asi expřítelkyni, bance za zrušený účet, varoval „slyšte, jak hrají boží mlýny“ a nakonec napsal: „PRVNí Mrtví FnO! I will go with Machette for WALK!“

„Neviděl jsem toho člověka, ale toto může svědčit o psychóze, případně o chronické intoxikaci omamnými látkami, jež může vyprodukovat toxickou psychózu typu paranoidní schizofrenie. Dá se vyvodit i těžká porucha osobnosti,“ míní psychiatr Jaroslav Matýs. „Mohlo to být volání o pomoc zoufalého člověka,“ přidala svůj pohled psychiatrička Gabriela Jahůdka Vaníková.

Ilustrační foto
VIDEO: Poznáte je? Před klubem v Praze se strhla rvačka, skončila střelbou

Incident se odehrál ve středu odpoledne ve Frýdlantu nad Ostravicí. Policisté zde zasahovali proti agresivnímu muži, kterého stavěli v autě. Zaútočil na ně mačetou, kterou měl ukrytou v autě. Po zákroku policistů agresor zkolaboval a zemřel při převozu do nemocnice.

Policisté, byli čtyři, po opakovaných výzvách použili slzný plyn, chvaty, hrozbu namířenou střelnou zbraní a jednou také elektrický paralyzér. Během zákroku upadl muž do bezvědomí a později zemřel. Příčinu smrti určí soudní pitva. Případem se zabývá Generální inspekce bezpečnostních sborů.