V sobotu 17. října krátce po devatenácté hodině přijala linka 156 oznámení, že na zastávce tramvaje Nová Karolina v Moravské Ostravě se pohybuje muž, který má u sebe zbraň. "Podle oznámení muž se zbraní viditelně manipuluje, obdrželi jsme rovněž mužův popis," sdělil mluvčí ostravské městské policie Jindřich Machů. 

Vzhledem k závažnosti situace byly ihned na místo vyslány nejblíže situované hlídky. Strážníci po příjezdu na místo spatřili poblíž zastávky tramvaje muže odpovídajícího popisu, který ze zastávky odcházel směrem k průchodu mezi domy na ulici Denisova.

Tento muž byl proto strážníky vyzván zákonnou výzvou, které uposlechl a zastavil se. Následnou bezpečnostní prohlídkou pak byla u muže zajištěna plastová atrapa kuličkové střelné zbraně. Později zjištěný 25letý muž strážníkům sdělil, že plastovou pistoli si koupil v obchodě, protože si chtěl připadat jako policista. Dále strážníkům uvedl, že na zastávce tramvaje skutečně manipuloval s touto zbraní a mířil do prostoru, protože se cítil být ohrožen.

"Vzhledem k tomu, že při komunikaci s hlídkou tento muž jevil známky zmatenosti a byl silně rozrušen, vyžádali si strážníci na místo příjezd zdravotníků. Přivolaný lékař pak rozhodnul o převozu muže do nemocnice. Atrapa zbraně byla strážníky zajištěna a bude předána spolu se spisovým materiálem správnímu orgánu k dalšímu rozhodnutí," dodal mluvčí strážníků