„Státní zástupce Vrchního státního zastupitelství (VSZ) v Praze podal ke Krajskému soudu v Plzni obžalobu na obviněného, který svými příspěvky v diskuzi schvaloval smrt českých vojáků v Afghánistánu. Uvedeným jednáním se obviněný měl dopustit zločinu podpory a propagace terorismu,“ uvedl státní zástupce VSZ v Praze Martin Bílý a dodal, že na obviněného byla současně podána obžaloba pro další jednání, které bylo právně kvalifikováno jako přečin maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání, neboť nerespektoval uložený zákaz činnosti spočívající v zákazu řízení motorových vozidel všeho druhu.

„Obžalobu jsme již obdrželi. Obžalovanému dosud nebyla doručena, proto k ní nelze sdělit žádné informace,“ řekla Deníku mluvčí Krajského soudu Plzeň Lucie Jíchová. Doplnila, že termín hlavního líčení zatím nebyl stanoven.

Podle informací, které se Deníku podařilo získat, by měl být obžalovaným senior z Plzeňska, který byl perzekvován za minulého režimu. Na jeho obranu vystoupil v 80. letech minulého století Výbor na obranu nespravedlivě stíhaných, který v jednom ze svých tehdejších sdělení uvedl, že dotyčný byl odsouzen soudem v Plzni ke dvěma letům vězení za poškozování zájmů republiky v zahraničí, snižování vážnosti prezidenta republiky a další, blíže nespecifikovaný trestný čin. „První dva body obžaloby byly vzneseny na základě obsahu jeho soukromé korespondence, třetí po evidentním odposlechu telefonních hovorů,“ kritizoval tehdy VONS. Muž sám napsal ještě předtím dopis prezidentovi republiky, v němž si stěžoval, že ač má vysokoškolský titul, musí vykonávat práci topiče.

Hrozí mu vysoký trest. Může být potrestán odnětím svobody až na patnáct let, popřípadě vedle tohoto trestu též propadnutím majetku.

Tři čeští vojáci zahynuli na zahraniční misi v srpnu 2018, kdy se poblíž základny v Bagrámu odpálil sebevražedný útočník. Rotný Martin Marcin (36) a desátníci Kamil Beneš (28) a Patrik Štěpánek (25) zahynuli na místě. Posledně jmenovaný voják pocházel Mokroušů u Plzně.

Prezident Miloš Zeman padlé vojáky později in memoriam vyznamenal medailí Za hrdinství.