Do půlkruhové ohrádky v soudní síni se postavil 53letý Milan, který dlouhodobě trpí artrózou v nohách, přičemž mu k tomu lékaři specifikovali ještě dnu. „Z televize jsem se dozvěděl, že by mi na to mohly pomoci masti z konopí. Objednal si proto přes internet semínka za 750 korun a z nich doma za oknem vypěstoval dvě pěkné sazenice,“ popisoval soudu Tepličan, který pracuje jako údržbář a mechanik na skládce odpadu.

Marie Hejduková.
Jubilantka Marta Hejduková z Teplic oslavila 102 let

Výpěstky vysadil na odlehlém místě na loukách v okolí Doubravky. „Schoval jsem je za křoví. Chodil jsem je tam zalévat a hnojit přípravky na muškáty,“ pokračoval muž v líčení svých zahrádkářských počinů. Sklidil je jako statné třímetrové košaté rostliny, a to i přesto, že dodavatel garantoval jen metrový vzrůst. Klec spadla v době, kdy nařezané rostliny sušil na zdi v řadové garáži kousek od teplického Aquacentra. „Někdo mě musel udat. Zřejmě na základě aroma, které bylo z garáže cítit,“ domnívá se Milan, jak na něj policie přišla. Ta zabavené vzorky poslala do laboratoře. Po usušení by měl k dispozici přes kilogram velmi kvalitní marihuany s vysokým obsahem THC. Proto se jedná o trestný čin.

„Vlastně mě to překvapilo, že to takto nesmím dělat. Chtěl jsem si z toho jen zkusit vyrobit mastičku a tu použít na bolesti. Na žádný prodej pro někoho dalšího jsem to neměl,“ bránil se. Na dotaz soudce Miroslava Čapka, zda předtím už něco podobného dělal, odpověděl pěstitel záporně. Nezkoušel ani využít zákonné možnosti léčby. „Koupit si ty přípravky někde v obchodě, to je pro mě drahé,“ argumentoval. Při výpovědi v soudní síni působil věrohodně. Podpořit ho tam přišla manželka. I pro ni prý bylo velkým překvapením, když si policie pro rostliny přišla a manžela kvůli tomu zadržela.

Protialkoholní záchytná stanice v Teplicích
Záchytku v Teplicích plní první opilci

Mastičku chtěl Milan vyrobit podle receptu, který našel na internetu. Už to ale nestačil. Soud mu za jeho pokusy s konopím v pátek uložil podmíněný výchovný trest. „Je evidentní, že to pěstoval. Doplatil přitom na to, že si pořídil velmi kvalitní zboží. Navíc se mu dařilo vypěstovat neobvykle dobré kytky. Na jeho případ ale musíme pohlížet jinak než na klasické pěstitele s cílem usušené zboží prodávat dál. U dotyčného nejde o vyloženě kriminální rovinu. Nebyl v této oblasti nikdy dříve angažován. Výchovný trest je pro něj zdviženým prstem,“ komentoval rozsudek předseda senátu Čapek. Výrok soudu je pravomocný, nikdo se proti němu neodvolal.

Případ má být podle Čapka varováním i pro ostatní podobné „soukromé“ pěstitele, kteří si doma pěstují marihuanu pro vlastní potřebu. Tolik jich zase ale policie neřeší. Na rozdíl od případů s vyloženě drogovou kriminální tematikou, kdy se jedná o protizákonné pěstování a následný prodej marihuany na ulici. Těch jsou každoročně desítky – loni 115, předloni 104 případů.

Hrad Kostomlaty
TIP NA VÍKEND: Hrad Kostomlaty ožije muzikálem