„V půl jedenácté večer policisté přijali oznámení od neznámého volajícího. Sdělil, že se v Poslanecké sněmovně nachází bomba – a poté zavěsil,“ upřesnil prvotní podnět. S tím, že tenhle kratičký hovor odstartoval rozsáhlou policejní akci. Ta se rozjela dvěma směry: jednak bylo třeba zajistit bezpečnost poslanců i dalších osob v parlamentní budově, jednak začalo intenzivní pátrání po volajícím. A klec spadla velmi rychle.

„Muže podezřelého z telefonátu se podařilo zadržet necelé dvě hodiny po oznámení. Následně byl eskortován na policejní oddělení k provedení nezbytných procesních úkonů,“ upřesnil Truxa. S tím, že v rámci trestního řízení nyní policisté shromažďují důkazní materiál k upřesnění trestně-právní kvalifikace činu. Pod těmito slovy se může skrývat ledacos – například i včetně zkoumání duševního stavu podezřelé osoby, jeho pohnutek, podnětů či dalších okolností.
V samotné sněmovně hrozba nezpůsobila vážnější komplikace: tamní bezpečnostní odbor ji vyhodnotil jako nepředmětnou, takže nebylo třeba přistoupit k razantnějším opatřením. I tak však došlo na prohledávání objektu.
„Podezřelý muž byl po provedení nezbytných procesních úkonů – a po dohodě s okresním státním zástupcem, který věc dozoruje – propuštěn,“ přiblížil Truxa středeční postup policie. „Veškerá další šetření v souvislosti s tímto případem probíhají na svobodě,“ konstatoval. Mimo jiné to může znamenat, že obavy z možného opakování stejné trestné činnosti (které by mohly být důvodem pro podnět k podání návrhu na vzetí do vazby) se nejeví jako aktuální.

§ 357: Šíření poplašné zprávy
1. Kdo úmyslně způsobí nebezpečí vážného znepokojení alespoň části obyvatelstva nějakého místa tím, že rozšiřuje poplašnou zprávu, která je nepravdivá, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta nebo zákazem činnosti.
2. Kdo zprávu uvedenou v odstavci 1 nebo jinou nepravdivou zprávu, která je způsobilá vyvolat opatření vedoucí k nebezpečí vážného znepokojení alespoň části obyvatelstva nějakého místa anebo bezdůvodnou záchrannou práci integrovaného záchranného systému sdělí soudu, orgánu Policie České republiky, orgánu státní správy, územní samosprávy, nebo jinému orgánu veřejné moci, právnické osobě, fyzické osobě, která je podnikatelem, anebo hromadnému informačnímu prostředku, bude potrestán odnětím svobody na šest měsíců až tři léta nebo zákazem činnosti.
3. Odnětím svobody na jeden rok až pět let bude pachatel potrestán,a/ spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 nebo 2 opětovně,b/ spáchá-li takový čin jako člen organizované skupiny,c/ způsobí-li takovým činem značnou škodu,d/ způsobí-li takovým činem vážnou poruchu v činnosti orgánu státní správy, územní samosprávy, soudu nebo jiného orgánu veřejné moci, neboe/ způsobí-li takovým činem vážnou poruchu v činnosti právnické nebo fyzické osoby, která je podnikatelem.
4. Odnětím svobody na dvě léta až osm let bude pachatel potrestán,a/ spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 nebo 2 za stavu ohrožení státu nebo za válečného stavu, za živelní pohromy nebo jiné události vážně ohrožující život nebo zdraví lidí, veřejný pořádek nebo majetek, nebob/ způsobí-li takovým činem škodu velkého rozsahu.
Zdroj: Trestní zákoník (zákon číslo 40/2009 Sb.)