"První faru vykradla trojice koncem loňského října v Morkovicích. V listopadu se vloupali do fary v Prusinovicích, v lednu vykradli faru v Kelči a Boršicícíh," vyjmenovala policejní mluvčí Lenka Javorková. Muži ale řádili i mimo Zlínský kraj, vykradli například fary na Přerovsku a v okresech Vyškov a Jičín.

"Brali především peníze, ale i fotoaparáty, notebooky, církevní předměty nebo elektrickou kytaru. Odcizením napáchali škodu více než sto tisíc korun, přitom poškodili majetek za dalších šedesát tisíc korun," uvedla Javorková.

Souboj o kabelky

Mladíci také přepadli v polovině listopadu loňského roku dvě ženy, které šly o půl jedenácté večer Holešovem. Muži je chvíli sledovali a ve vhodném okamžiku se jim snažili vytrhnout kabelky. Ženy se ale bránily a o kabelky se se zloději přetahovaly. Jednu kabelku nakonec mladíci ukradli, druhá žena ji ubránila tím, že ji hodila za plot na zahradu svého domu.

Pokladničku vytrhl z rukou

Muži se nestyděli sáhnout ani na výtěžek Tříkrálové sbírky, kterou ukradli koledníkům v Litomyšli.

"Okradli koledníky přímo před římskokatolickou farou. Jeden z nich beze slova vytrhl třicetileté ženě z ruky zapečetěnou pokladničku. V ní bylo nejméně sedm tisíc korun," popsala mluvčí Javorková.

Jeden ze zlodějů nebyl ještě plnoletý

Dva ze zlodějů jsou už plnoletí, třetí plnoletosti dosáhne teprve letos. Kriminalisté je zatkli v jejich bydlišti na Kroměřížsku. Muži ukradené peníze utratili a věci prodali, proto se policistům podařilo zajistit pouze několik věcí včetně církevních předmětů, které budou vráceny majitelům. Kriminalisté na případu nadále pracují a prověřují další trestnou činnost mladíků, počet vykradených objektů totiž není konečný.

Mladíci nyní čekají na soud ve vazbě. "V případě prokázání viny jim hrozí až deset let vězení, přičemž u mladistvých se zpravidla ukládá poloviční trestní sazba," doplnila Javorková.