Podle zřizovací listiny je hlavní činností Lesní správy Lány zabezpečování služeb spojených s provozováním myslivosti, rybolovu a rekreace pro prezidenta a jeho hosty, případně ostatní ústavní činitele. Mynáře ale na lovy podle NKÚ nezval Miloš Zeman.

„Bezpoplatkové lovy nebyly uskutečněny na základě pozvání prezidenta republiky ani kancléře, ale uskutečnily se na základě pozvánek ředitele Lesní správy Lány,“ uvedl podle Seznam Zpráv kontrolní úřad. „Účast na bezpoplatkových lovech je umožněna pouze prezidentu republiky, jeho hostům, případně ostatním ústavním činitelům,“ dodal.

Prezident Miloš Zeman uděloval u příležitosti státního svátku 28. října státní vyznamenání, 28. října 2022, Pražský hrad. Hradní kancléř Vratislav Mynář mezi hosty ceremoniálu
Platy na Hradě? Mynář si za deset let vydělal sedmnáct milionů, Ovčáček sedm

V průběhu dvou kontrolovaných let pozval Balák na lovy Mynáře a u příležitosti odchodu do důchodu také jednoho ze zaměstnanců obory. Mynář podle záznamů ulovil dva jeleny evropské, čtyři siky japonské, dva daňky skvrnité, dva muflony a jednoho srnce. Celkem jde o zvěř za téměř 258 tisíc korun. „Hodnota lovu zahrnuje zpravidla hodnotu druhu zvěře, cenu loveckého doprovodu, organizační poplatek a cenu za preparaci trofejí,“ uvedli kontroloři.

Mynář zjištění serveru nekomentoval. „V tuto chvíli mohu sdělit pouze to, že lov i povinný odstřel v oborách honebního hospodářství Lesní správy Lány se odehrává striktně podle zákona o myslivosti a právních předpisů, upravujících nakládání s majetkem státu, což potvrdily i veškeré kontrolní mechanismy vnější i vnitřní,“ uvedl jeho mluvčí Vít Novák. Současný ředitel lánské správy Pavel Rus se nechce vyjadřovat do té doby, než NKÚ zveřejní svou zprávu. Balák tvrdí, že jeho kroky byly v souladu se zákonem.

Desítky trofejí ve srubu

Seznam Zprávy upozornily na to, že Mynář zřejmě v lánské oboře lovil zvěř i před říjnem 2019. Ve svém srubu u sjezdovky v Osvětimanech na Uherskohradišťsku totiž dříve měl desítky vypreparovaných trofejí. U některých byly i popisky, například „Lánská obora“ nebo „Lány 2018“. Srub ale loni v březnu vyhořel.

Ředitel Lesní správy Lány Miloš Balák na snímku pořízeném 26. června 2019 v Lánské oboře na Kladensku
Peněžitý trest a zákaz činnosti. Šéf Lesní správy Lány je vinen, rozhodl soud

„Nás požádaly o součinnost orgány činné v trestním řízení. A zde zase podle zákona o NKÚ my jsme vázáni mlčenlivostí,“ řekla k Mynářovým lovům v Lánské oboře televizi Prima mluvčí NKÚ Hana Kadečková. Podle serveru Seznam Zprávy impulzem pro policejní prověřování hospodaření hradní kanceláře za Mynáře byl nález NKÚ. Mluvčí policejního prezidia pak serveru potvrdil, že kriminalisté se zabývají také tím, jakým způsobem Mynář využíval na své sjezdovce party stan patřící Pražskému hradu, a prověřují také dopravu sazenic stromků na Mynářovy pozemky hradním vozidlem.