Chybělo jen velmi málo a myslivecký svátek – hon na divočáky u kopce Ronov na Českolipsku – se mohl změnit v tragédii. Českolipský soud nyní začal zkoumat, co přesně se tam 30. listopadu 2019 při lovu černé zvěře odehrálo. A proč jedna ze střel zasáhla 43letého muže do obličeje. Podle obžaloby se těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti tehdy dopustil o třicet let starší myslivec Ladislav T. V procesu mu hrozí 6 měsíců až 4 roky vězení.

Žalobce Tomáš Mery se opírá o výsledky policejního vyšetřování a závěry znalců. „Přestože byl obžalovaný před honem poučen, aby dbal zvýšené opatrnosti při manipulaci se zbraní, vystřelil z kulovnice a projektil zasáhl poškozeného. Porušil tak důležitou povinnost uloženou zákonem,“ konstatoval státní zástupce.

To naopak zpochybnil advokát obžalovaného Pavel Polák a žádá předvolat k soudu znalce, kde je hodlá konfrontovat. Chce přezkoumat dráhu střely a zjistit, kde se nachází druhá část z osudné střely. Podle advokáta měla mít dvě části a chirurgové údajně vyjmuli z hlavy postřeleného pouze jednu.

Obžalovaný Ladislav T. neměl zájem uzavřít takzvanou dohodu o vině a trestu, v níž mu státní zástupce navrhl podmíněný trest v délce 18 měsíců se zkušební dobou 36 měsíců.

Oponoval, že se zněním obžaloby nemůže souhlasit. „Necítím se vinen, protože jsem nevystřelil. Je mi líto, co se stalo, ale já s tím nemám nic společného. Neměl jsem vůbec důvod vystřelit, nešlo tam žádné prase,“ řekl obžalovaný myslivec. „Za ten rok jsem psychicky utrpěl hodně, jsem nevinný,“ dodal. Myslivosti se prý věnuje 50 let a za tu dobu neměl žádný problém s porušením pravidel. „Roky dělám ještě mysliveckou stráž, zavádím, vím, co se na honu má a nemá,“ prohlásil senior, který byl názoru, že tento hon nebyl dobře organizovaný.

Policisté brzy po události prověřovali všechny zbraně, které pod Ronovem myslivci měli u sebe. Z expertíz jim vyšla kulovnice obžalovaného seniora jako ta, z níž vyletěla střela, která zasáhla hlavu poškozeného. Ten utrpěl ošklivá a bolestivá zranění v obličeji jako zlomeninu horní čelisti a další tříštivé zlomeniny, pohmoždění očnice, poškození sítnice pravého oka. Letecky musel být přepraven od Ronova do Krajské nemocnice v Liberci, kde se podrobil operaci a kde mu i lékaři vyjmuli projektil z lovecké zbraně. Muž se zotavoval na tamním JIP, náročným zákrokům se podrobil i ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze. Dlouhodobě trpí bolestmi hlavy, necítí čelist až ke spánku, nevyhnula se mu ani posttraumatická stresová porucha.

Stále neuzdravený muž soudu sdělil, že od začátku honu trvalo asi 20 minut, než byl postřelen. „Zprava doleva šla prasata, rány padaly blíž a blíž. Byl jsem v pokleku u pejska, rozhlížel jsem se, pak jsem náhle cítil, jak mi teče po tváři krev, brzy mně začala být strašná zima, říkal jsem si, který blázen mě střelil, pak už si nic nepamatuji,“ zavzpomínal.

Hned poté hon zastavil a záchranku zavolal myslivecký hospodář z Blíževedel Rostislav J. U soudu zazněla jeho výpověď z přípravného řízení, stejně jako svědectví mnoha dalších lovců. Organizátor lovu kromě jiného uvedl, že honce včas poučil, kam mohou střílet, tedy jen do prostoru, kam vidí. Většina lovců byla vyzbrojena opakovacími kulovnicemi, které jsou na usmrcení divokých prasat nejvhodnější.

Soud bude rozhodovat rovněž o vysokých částkách za léčbu i bolestné. VZP je přihlášena s nárokem na úhradu 607 tisíc korun, s náhradami škody včetně nemajetkové újmy ve výši statisíců se připojil též poškozený. Hlavní líčení má pokračovat za několik týdnů.