Odmítnout vydání na základě evropského zatýkacího rozkazu úřady mohou jen z několika málo důvodů, například kdyby byla dvojice za stejný čin stíhána v jiném státě. Vyplývá to z vyjádření ministerstva spravedlnosti. O tom, že byli podezřelí zadrženi v Rumunsku, informovala jihočeská policie.

"Pokud příslušný justiční orgán pravomocně rozhodne o tom, že osoba bude na základě evropského zatýkacího rozkazu předána, je nutné osobu předat vyžadujícímu státu nejpozději do deseti dnů od právní moci rozhodnutí o předání," uvedl na dotaz ČTK Jakub Říman z tiskového oddělení ministerstva spravedlnosti.

Mobilheim nedaleko Dobešic, kde byl zavražděn manželský pár.
Policie má podezřelé z dvojnásobné vraždy na Písecku. Zadrželi je v cizině

Lhůta může být prodloužena, pokud předání brání neovlivnitelné okolnosti. Lze jej například odložit, pokud by tomu bránil zdravotní stav předávaného. Říman dodal, že na rozdíl od vydávacích řízení ze zemí mimo Evropskou unii není ministerstvo spravedlnosti v tomto případě účastníkem řízení. Předání na základě evropského zatýkacího rozkazu se uskutečňuje na úrovní soudů obou států.

Zavražděné manžele nalezl 8. ledna v jejich mobilním domě poblíž obce Záhoří na Písecku jejich syn. Devětapadesátiletého muže a jeho o pět let mladší manželku útočníci ubodali nožem.

Policie koncem ledna uvedla, že pdezřelí z dvojnásobné vraždy byli zadrženi v Rumunsku a že jde o muže a ženu ze Slovenska. Podle mluvčího jihočeských policistů Jiřího Matznera zatím k případu nejsou k dispozici další informace. Náměstek jihočeského policejního ředitele Miloslav Krejčí ve středu uvedl, že všechny žádosti ohledně vydání podezřelých byly doručeny rumunské straně.

Policie vyšetřuje dvojnásobnou vraždu u Dobešic.
Další tragédie na Písecku: Manželský pár zavraždil neznámý pachatel