Záchranáři muže, který je podle České televize popálen na 30 procentech těla, uvedli do umělého spánku a transportovali do Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. Po dvou hodinách na sále byl následně převezen na JIP. "Je ve velmi vážném stavu," potvrdila serveru Seznam Zprávy mluvčí nemocnice Jana Roubalová. Je hospitalizovaný v umělém spánku.

Objevila se také informace, že muž chtěl záměrně odejít jako student Jan Palach, který se upálil na Václavském náměstí v Praze 16. ledna před padesáti lety. To měl sdělit podle serveru Aktuálně.cz čtyřiapadesátiletý muž svému bratrovi. Ten proto zkontaktoval policii, která se ho vydala najít.

"Policie se ho snažila lokalizovat přes mobilního operátora," uvedl Aktuálně.cz místostarosta Prahy 1 Petr Hejma. "Ale lokalizace nikdy není úplně přesná. Lze určit, že ten člověk se pohybuje v okruhu zhruba tří set metrů," dodal Hejma s tím, že policisté byli blízko a na místo dobíhali.

O politiku zřejmě nešlo

Českému rozhlasu se podařilo získat nahrávku, na které je vidět, jak jeden ze záchranářů z muže strhává oblečení, které rozstříhává nůžkami. V jednu chvíli je rovněž vidět, že oheň nezasáhl trup těla. Mezitím k muži dobíhají další záchranáři s nosítky, na které ho naloží. Muž prý jevil známky života.

Zdroj: Youtube

Podle mluvčí policie Andrey Zoulové šlo o českého občana. Nic prý nenasvědčuje tomu, že by šlo o protest nebo politicky motivovaný čin. „Zatím se k osobě muže nebudeme vyjadřovat – ani k trestní minulosti. To je předmětem dalšího vyšetřování. Jakmile to bude možné, uvolníme další informace. Jednalo se o muže české národnosti,“ sdělila novinářům Zoulová. 

Polil se a zapálil

„Těsně před tím tady měl udělaný stojan se dvěma cedulkami. Jeden byl v arabském písmu, což už mi prvotně dělalo nepříjemně a něco si furt brebentil. Ale měl tam pověšené dva křesťanské křížky. Pak se polil a zapálil, z restaurace ho viděli a běželi ho hasit hasicím přístrojem a nějaká paní se ho pokoušela uhasit taškou,” popsal serveru Novinky.cz situaci jeden ze svědků.

"Policisté ohraničili horní část Václavského náměstí páskou. Okolí je pro dopravu zatím průjezdné. Lidé stojí okolo na chodnících,“ informovala redaktorka serveru iRozhlas.cz Anna Kottová. Policie z důvodu vyšetřování odklonila dopravu na Václavském náměstí do ulice Krakovská. 

Muž po sobě zanechal na místě černý kanystr, popsal na místě pro Radiožurnál jeden ze svědků události. Žena, která muže hasila, následně uvedla, že muž byl cítit benzínem. "Viděla jsem ho z dálky, tak jsem přiběhla. Říkám: pane bože, ten člověk opravdu hoří. Tak jsem ho začala rychle hasit, měl na sobě ale benzín. Benzín je cítit na dálku,“ uvedla rozrušená žena pro Seznam Zprávy s tím, že muž vypadal jako bezdomovec. 

Svědectví ženy:

Česká televize následně získala svědectví muže, který také pomáhal hořícího člověka hasit. Všiml si ho prý ve chvíli, kdy se poléval hořlavinou. První zapalovač mu vytrhl z ruky, muž se ale bránil a údajně měl druhý a zapálil se, uvedl na svém twitteru zpravodaj České televize Petr Obrovský.

Potetovaný muž

Další svědek z místa řekl serveru iRozhlas, že šlo o potetovaného muže v maskáčové bundě, chytly mu ruce, někdo rychle reagoval s hasičákem. Muž se zapálil v místě, kde ve středu začala výstava Jan Palach 1969/2019. Okolnosti události i motiv jednání jsou předmětem dalšího vyšetřování. Kriminalisté spolupracují s vyšetřovatelem hasičů. Na místě působili i chemici, aby odebrali vzorky hořlaviny. Policisté také hledají svědky, kteří by mohli do vyšetřování přispět.

Na událost již reagoval i pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti). „Je mi velice líto, že k tomuto v Praze došlo. Věřím, že zdravotníci se o popáleného postarají, jak nejlépe to bude možné. V tuto chvíli mi není známa motivace k činu,“ napsal na svém twitteru.