Jakuba si parta výrostků vyhlédla před více než čtrnácti dny. „Chtěli po něm batoh. Kuba jim ho nechtěl dát a v tu chvíli mu jeden z trojice dal pěstí do obličeje. Chvíli se s nimi dál dohadoval, pak dostal pěknou nakládačku. První fázi útoku jeden z členů party natáčel na mobilní telefon, video pak kolovalo po sociálních sítích,“ přiblížil napadení u nádrže Mšeno otec napadeného chlapce Jiří Pešat.

Kuba celý incident dva týdny tutlal, doma tvrdil, že spadl na koloběžce. Jeho chování se ale prudce změnilo, ven se mu nechtělo. „Po čtrnácti dnech jsem si s ním pořádně promluvil a on mi celý příběh povyprávěl. Pak jsem viděl to video. Neváhal jsem a vypravili jsme se na jablonecké policejní oddělení, kde jsem podal trestní oznámení,“ přiblížil Pešat.

Sídliště Na Vršku a Liberecké a jeho zákoutí.
Lidé si vydupali větší dohled nad nejhorším sídlištěm v Jablonci

Jablonecká policie to potvrdila. „Přijali jsme oznámení o fyzickém napadení mladistvého chlapce dosud nezletilými osobami,“ sdělila mluvčí jablonecké policie Dagmar Sochorová. Případ nyní šetří specialisté z oddělení obecné kriminality. „Vzhledem k věku účastníků trestního řízení nebudeme k celé věci poskytovat žádné další informace,“ doplnila policejní mluvčí.

Vše ale nabralo rychlý spád. Když Jakub s otcem vstupovali do policejní budovy, spatřil je jeden z útočníků. „Zřejmě mu docvaklo, co se chystá. Syn mi druhý den volal, ať přijedu na autobusové nádraží, že tam na něho čekají. Nasedl jsem do auta a zavolal policii. Na místě jsem viděl, že je to tak. Už to ale byla banda snad dvanácti výrostků,“ přiblížil Jiří Pešat.

Na scénu v mžiku nastoupili policisté. Zablokovali odjezd autobusu, do kterého v panice skupina nastoupila. Teď mají chlapci co vysvětlovat.

Mrazivá videa

Pešat se začal pídit po dalších podobných způsobech napadení. A nestačil se divit. „Dostal jsem několik videí, která evidentně natáčí jeden z té party. Některé záběry jsou opravdu mrazivé,“ řekl.

Na jednom z videí, které reportér Deníku měl možnost zhlédnout, se baví dva mladíci. Tedy, mluví spíše jeden. Druhému mladíkovi cosi důrazně říká přímo do tváře, ten odpovídá jednoslovně. Agresor se po chvíli rozhlédne po ulici, vrátí se k mladíkovi a zasadí mu úder pěstí do obličeje.

Další video je pořízeno v běhu. Autor dobíhá ke kovovému zábradlí, podle okolního prostředí na autobusovém nádraží v Jablonci. Opřený o zábradlí tu sedí otřesený mladík, který ještě schytá nějakou tu ránu. „Už ho nechte,“ ozve se na videu, které tím končí.

Jablonecký primátor Miloš Vele
Jablonecký primátor zve do kanceláře, je nutné se objednat

„Až skončí vyšetřování, videa zveřejním,“ pohrozil Pešat, který zároveň nabádá další postižené, aby se mu přihlásili přes sociální sítě, případně mu zaslali další videa či fotografie. „Tahle partička působí hlavně ve Mšeně v okolí hypermarketu Kaufland. Údajně tam měli zbít i dospělého, asi 45letého muže. Podle získaných videí je ale jasné, že napadají, okrádají a bijí lidi, převážně své vrstevníky i v centru Jablonce,“ dodal Pešat.

Nyní se mu ozývají i vrstevníci agresorů. Jeden z nich natočil video, kde členy bandy oslovuje jejich přezdívkami a nevybíravě jim nadává. Videí s agresí má Pešat více, všechna je dodá policii. „Další video ukazuje staršího mužem, dle mého před vstupem do zmíněného marketu. Pak akorát ruka, která mu dá pěstí. Hrozné,“ přiblížil Pešat.

Příběh chce Pešat medializovat, pokud možno co nejvíce. „Není přece možné, aby město terorizovala skupinka mladistvých pocházejících evidentně z kruhů sociálně nepřizpůsobivých spoluobčanů. Není možné, aby se jiné děti bály chodit samy po ulicích Jablonce. Chci tenhle případ dostat mezi co nejvíce obyvatel města. Bohužel vidím, že se lidé bojí. Ale čeho? Pojďme udělat Jablonec bezpečnějším,“ vyzval.