Policejní mluvčí Barbora Bitalová na dotaz Deníku již dříve uvedla, že vojenští policisté zasahují na několika místech po celé České republice. „Dnes byla pověřeným orgánem vojenské policie zahájena realizace zajišťovacích úkonů trestního řízení. Vzhledem k tomu, že je vyšetřování neveřejné, nebudeme poskytovat žádné informace,“ sdělila. 

Mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej ČTK řekl, že NCOZ provádí úkony trestního řízení a více informací v tuto dobu poskytovat nebude.

„Národní centrála proti organizovanému zločinu služby kriminální policie a vyšetřování (NCOZ) dnešního dne provádí souběžnou realizaci úkonů trestního řízení s Vojenskou policií. Úkony trestního řízení NCOZ se netýkají ani Ministerstva obrany ČR, ani Armády ČR. K úkonům Vojenské policie se vyjádřit nemůžeme,“ uvedl.

Česko jako země zasvěcená korupci. Podle dat ano: 

Z evropského srovnání vyplývá, že Češi jsou vůči projevům korupce nadmíru tolerantní. Pro 59 procent obyvatel ČR je přijatelné dát dárek, nabídnout nějakou protislužbu či rovnou peníze. Benevolentnější jsou v Evropě už jen Chorvaté a Slováci
Závažná data: Korupce v ČR stále kvete. Většina lidí před ní totiž přivírá oči

Tajemník pardubického magistrátu Michal Zitko potvrdil, že policie od rána zasahovala v několika budovách městského úřadu.

Současný pardubický primátor Jan Nadrchal (ANO) je spolu s náměstkem Jakubem Rychteckým (Žijeme Pardubice/SOCDEM) na zahraniční služební cestě a nemají o zásahu policie žádné bližší informace.

Charvát stál v čele Pardubic v letech 2014 až 2022, nyní je členem městské rady a zastupitelstva Pardubic.

Byly zakázky zmanipulované? 

Podle České televize (ČT) se vyšetřovatelé vedle Charváta zajímají o Helenu Dvořáčkovou (SPD), byla v minulosti náměstkyní primátora za hnutí ANO, lidi z městského Rozvojového fondu Pardubice a o současné vedení Pardubic. Vedle prohlídky hlavní budovy pardubické radnice, kde sídlí odbor investic a kanceláře vedení města, se policisté podle ČT soustředili i na kanceláře stavební firmy Porr v Hradci Králové a Praze.

Mají podezření, že konkrétní lidé z pardubické radnice ve spolupráci s některými podnikateli a firmami se podíleli jako organizovaná skupina na organizování veřejných zakázek a manipulaci s nimi, uvedla ČT a citovala policejní dokument, podle kterého „trestná činnost při zadávání veřejných zakázek statutárním městem Pardubice je páchána dlouhodobě a systematicky s vysokou mírou konspirace a sofistikovanosti“.

Michal Zácha (ODS), náměstek olomouckého hejtmana pro dopravu.
Kauza dopravních zakázek v Olomouckém kraji: Policie obvinila 13 lidí

Ze zakázek, které byly podle kriminalistů zmanipulované, ČT zmínila zakázky na stavbu parkovacího domu nebo opravu fotbalového stadionu. V tendru na parkovací dům za 336 milionů korun zvítězila firma Porr, ale lidé z radnice a rozvojového fondu se ji podle policie pokusili nezákonně vyloučit a zakázku zajistit pro firmu Chládek a Tintěra, která skončila druhá, uvedla ČT.

V případě modernizace stadionu, kterou dělala firma Porr, podle ní skupina podezřelých z radnice měla z rozpočtu vylákat kolem 38 milionů korun po záminkou víceprací a radním a zastupitelům pak falešně prezentovat stav věci o projektu.

Pardubické zastupitelstvo má 39 členů. Koalici tvoří hnutí ANO, které vyhrálo loňské komunální volby, spolu s Žijeme Pardubice a Společně pro Pardubice, má 20 hlasů.