Rozhodnutím Ústavního soudu se ruší listopadový verdikt vrchního soudu, který zrušil zprošťující verdikt. Vrchní soud tak bude muset rozhodnout znovu, ale musí se držet nálezu ústavních soudců. Sám Nečesaný se soudního jednání v úterý nezúčastnil.

Podle vrchního soudu musí krajský soud případ projednat v jiném složení senátu. Dosavadní senát prý není schopen správně hodnotit důkazy. „Tímto postupem bylo porušeno právo na zákonného soudce,“ prohlásil pro server Novinky ústavní soudce Jan Filip.

Debakl soudnictví

Obhajoba podala ústavní stížnost koncem minulého roku. Advokát Zdeněk Koudelka tehdy označil případ za debakl obecného soudnictví. Advokát míní, že rozhodnutím vrchního soudu bylo porušeno Nečesaného právo na spravedlivý proces a na zákonného soudce a že odvolací soud si vynucuje uznání viny soudem prvního stupně.

Útok v hořickém kadeřnictví, z něhož je Lukáš Nečesaný obžalován, se stal v únoru 2013. Pachatel v podvečer několikrát udeřil kadeřnici do hlavy polenem a ukradl jí deset tisíc korun a doklady. Vážně poraněnou ženu našel její syn.

Nečesaný se policii původně přihlásil jako svědek: řekl, že v kadeřnictví krátce před činem byl, ale kadeřnice už zavírala a nechtěla ho ostříhat. Policisté ho po pár dnech obvinili z pokusu o vraždu.

Vážný úraz hlavy

Napadená žena utrpěla vážný úraz hlavy, byla dlouho v bezvědomí, a pak trpěla amnézií. U prvního hlavního líčení byla očividně ve špatném psychickém i fyzickém stavu a chtěla vypovídat v nepřítomnosti obžalovaného. Soudcům řekla, že by útočníka už nepoznala. O dva roky později však předstoupila před soud a jako pachatele označila Nečesaného, kterého prý poznala, když ho viděla v televizi. „Byl to on,“ řekla.

„Domluvila se s policií,“ oponoval obžalovaný. Tím, zda si žena může pamatovat události před útokem, se zabývali znalci, ale jednoznačného výsledku se nedobrali. Krajský soud původně uznal mladíka vinným a odsoudil ho ke 13 letům vězení.

Poté však zasáhl Nejvyšší soud a Nečesaný byl propuštěn z vězení, následně dvakrát nepravomocně zproštěn viny novým soudním senátem. Předseda soudního senátu Miroslav Mjartan tehdy uvedl, že při pochybnostech o vině obžalovaného musí rozhodnout podle zásady in dubio pro reo, tedy ve prospěch obviněného. Soudu totiž chyběl klíčový důkaz. Kadeřnice sice Nečesaného opakovaně označila za pachatele, její výpověď však zpochybnili znalci, podle nichž trpěla amnézií. Nyní by se měl kauzou zabývat v pořadí už třetí senát.

Podle stížnosti existují rovněž pochybnosti o nestrannosti soudců vrchního soudu. Obhajoba Nečesaného totiž hovoří o tom, že o jeho námitce podjatosti rozhodoval podjatý soudce rovněž na Nejvyšším soudu. Proto se domáhá také zrušení usnesení Nejvyššího soudu, kterým byla zamítnuta jeho stížnost proti nevyloučení soudců vrchního soudu z projednávání kauzy.