Provozovatelům za nedostatky ve vedení evidence skladových zásob a výdeje v lékárnách udělil ústav pokuty za 10,5 milionu korun. Storová chce změnu zákona, která by umožnila tvrdší postihy.

„Kontroly odhalily celkem 14 případů, kdy si provozovatelé lékáren objednali léčivé přípravky, ale nezavedli je do lékárenských systémů,“ uvedla Storová. „Máme podezření, že jde o nelegální organizovanou činnost, která má za cíl tato léčiva vyvézt do zahraničí,“ dodala.

Když jeden lék chybí, pacient jen přejde na lék od jiného výrobce, ale léčí se dál úplně stejně jako dosud.
Výpadky léků v Česku? Lékárníci nevěří, že povinné zásoby problém vyřeší

Léky si tak podle SÚKL české lékárny sice objednaly, nevydávaly je ale českým pacientům a neevidovaly je ve svých skladových zásobách. Šlo například o léky na diabetes, astma, chronickou obstrukční plicní nemoc, vysoký krevní tlak či cholesterol, na epilepsii nebo proti krevní srážlivosti. Podle Storové šlo hlavně o léky, které jsou v zahraničí dražší než v ČR, kde je cena regulovaná.

„Takové léky pak mohou chybět pro české pacienty,“ uvedla. V dosud pravomocně ukončených kontrolách podle ní SÚKL nenarazil na podobné zacházení s antibiotiky nebo dětskými sirupy proti horečce, s jejichž nedostatkem se Česko v uplynulých měsících potýkalo. Další kontroly ale ještě pokračují.

Čísla mohou být výrazně vyšší

„Máme jasné signály, že tato odhalení nejsou konečná. Celková cena může být i dvojnásobná nebo vyšší. Další řízení probíhají, nejsou pravomocně ukončena,“ vysvětlila. Jedna z kontrol podle ní například prokázala, že provozovateli lékáren se za 13 měsíců ztratilo ze systému více než 31 tisíc balení léčiv v hodnotě 17,5 milionu korun.

SÚKL podle Storové informoval generální ředitelství cel, finanční ředitelství, policii, Českou lékárnickou komoru a ministerstvo zdravotnictví. Kraje podle ní mohou takovým provozovatelům i odebrat povolení k lékárenské činnosti. „Chceme navrhnout změnu zákona, aby bylo možné udělovat vyšší pokuty nebo případně zakázat činnost,“ doplnila.

Premiér Petr Fiala (ODS) novinářům řekl, že s informací o vývozu léčiv se měl možnost seznámit krátce po skončení dnešního zasedání kabinetu. „Už se tam podnikají některé kroky ze strany kontrolního orgánu, je třeba, aby se v nich pokračovalo,“ uvedl. Proti podobným praktikám je podle něj nutné postupovat a přijímat také preventivní opatření.

Léky. Ilustrační snímek
Češi kupují v Polsku už i léky. V lékárnách je jich dostatek a jsou levnější

Podle vyjádření ČLnK jsou problémy dlouhodobé a zákon o léčivech neumožňuje Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv odhalovat a trestat nezákonný vývoz léků dostatečně. „Přesto dosud nebyla navržena změna zákona o léčivech, která by Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv umožňovala účinnější odhalování a trestání nezákonných vývozců léků,“ uvedla komora.

„Navýšení pokut je spíše rezignací na skutečnou snahu řešit jádro problému, neboť jde o pokutu za přestupek spočívající v neplnění povinnosti vedení řádné evidence léčivých přípravků v lékárně, nikoliv za přestupek spočívající v nezákonném vývozu léků,“ doplnili zástupci lékárnické komory.

SÚKL by měl podle nich poskytovat komoře podklady, aby mohla se svými členy, kteří se na nelegální činnosti podílejí, vést disciplinární řízení. Mohli by být i vyloučeni z komory, čímž by přišli o možnost vykonávat povolání lékárníka. „SÚKL této nabídky zatím nikdy nevyužil a nepředal ČLnK údaje umožňující zahájit disciplinární řízení,“ doplnila komora.