Méně prokázaných drog, nižší trest. I takto lze interpretovat verdikt Vrchního soudu v Olomouci, který se v minulých dnech zabýval odvoláním dvou mužů z Karvinska odsouzených k osmi a půl a devíti a půl roku žaláře za drogové kšefty. Ty se týkaly obchodování s medikamenty používanými k výrobě pervitinu, který končil u dalších osob.

Spokojenější může být Robert K. U Krajského soudu v Ostravě si původně vyslechl trest ve výši osm a půl roku žaláře. Podle odvolacího soudu bylo ale prokázané množství drogy nižší, než uváděla žaloba, a Robert K. se tak dostal do příznivější trestní sazby. Místo osmi až dvanácti let mu nyní hrozilo dva až deset let. Nově dostal o čtyři a půl roku méně, což znamená, že ve vězení stráví „jen“ pět let.

Polepšil si i druhý muž Richard M., ale ne o tolik jako jeho kolega. I u něj sice došlo ke snížení množství prokázané drogy, na „sestup“ do nižší trestní sazby to ale nestačilo. Nadále tak zůstal v rozmezí od osmi do dvanácti let. Vrchní soud mu trest snížil o šest měsíců na devět let.

Richard M. (36 let) není v soudních kruzích žádný nováček. Počátkem tohoto tisíciletí byl odsouzen ke čtyřem rokům žaláře za přepadení pošty na Frýdecko-Místecku. V listopadu 2009 dostal dalších sedm a půl roku vězení za jinou loupež. Se zbraní v ruce přepadl benzinovou stanici v Petřvaldě na Karvinsku. Čerpadlářka se jej však nezalekla a spustila alarm. Vyděšený muž v panice utekl, aniž by cokoli vzal. Žena za pultem prokázala velký kus odvahy, utrpěla však posttraumatickou stresovou poruchu, což znalci ohodnotili jako těžkou újmu na zdraví.