Neuvěřitelný pohled se v sobotu odpoledne naskytl turistům na Černém jezeře v šumavském národním parku. Po vodní hladině se tam přes přísný zákaz proháněl muž na paddleboardu, což je pevné či nafukovací prkno, na kterém se pádluje ve stoje.

„Byli jsme tam s rodinou na výletě. Seděli jsme na břehu a šla kolem nás skupinka mladých lidí, hovořících anglicky. Byli v ní muži i ženy. Zastavili kousek od nás. O chvíli později jsem si všimla, že jeden z nich jezdí po jezeře na paddleboardu. Docela mě to šokovalo,“ řekla Deníku turistka Lucie z Horažďovicka. „Nemyslím si, že přijeli dělat nepořádek nebo ublížit přírodě. Spíše jim asi šlo o nějaký mimořádný zážitek, fotku na ledovcovém jezeře na sociální sítě,“ myslí si Lucie.

„Na místo vyjela naše hlídka spolu se strážní službou Národního parku Šumava, která dotyčnému uložila finanční postih,“ řekla policejní mluvčí Dagmar Brožová. „Dostal pokutu tisíc korun,“ doplnil mluvčí NP Šumava Jan Dvořák.

Problémy s neukázněnými turisty na šumavských jezerech nejsou nic nového, proto správa parku pro letošek zásadně posílila dohled strážní služby na Černém a Čertovu jezeru a v jejich okolí. I přes postihy se objevují nové a nové případy. „Jen v sobotu jsme v okolí Černého jezera rozdali šest pokut. Za letošek jsou to desítky,“ uvedl Dvořák.

Koupáním a podobnými aktivitami lidé podle ochránců přírody vážně poškozují velmi citlivé vodní ekosystémy jezer. „Znečištění, které je s koupáním spojeno, negativně ovlivňuje přírodní prostředí živočichů a rostlin, které tam žijí. V ohrožení tak jsou například šídlatky, vodní plavuně, které v Černém a Plešném jezeře mají u nás jedinou lokalitu výskytu,“ uvedla již dříve hydrobioložka Správy Národního parku Šumava Eva Zelenková.