„U svatého Vendelína je poškozená noha ovečky, archanděl Rafael přišel o dva prsty na levé ruce. Škoda byla odhadnuta na deset tisíc korun,“ uvedl místostarosta Telče Pavel Komín s tím, že k činu došlo v červnu během víkendu.

Barokní sochy jsou vzdálené od rušného centra, vandala tak jen těžce někdo zahlédne. „Představa, že by Na Dlážkách hlídkoval 24 hodin denně jeden policista, je více než absurdní. Stejně jako ta, že u každé sochy bude kamera,“ přemýšlel nad hlídáním soch místostarosta. Kdy sochy dostanou ulomené fragmenty zpět se zatím nevím.

Policisté tedy opět pátrají po známém pachateli, který je podezřelý ze spáchání trestného činu poškození cizí věci. „Tentokráte policisté sejmuli otisky prstů. V prvním případě v loni v létě se to nepodařilo, protože někdo ulomené části donesl před vrata služeb města,“ připomněl Komín. Jak sám přiznal, tak z poničení soch je smutný. „Jelikož jsem přesvědčen, že neznámý vandal žije mezi námi,“ dodal.

Cestu kolem Staroměstského rybníka, která vede z historického centra Telče až ke kostelu Matky Boží, nechal kolem roku 1800 vydláždit kaplan Ignác Chornitzer. Je lemována celou řadou barokních soch, kromě anděla Strážce jsou to archanděl Michael, svatý Jan Nepomucký, svatá Máří Magdalena, svatý Vendelín, archanděl Rafael a svatý Jan Křtitel. Autorství těchto soch je připisováno celé řadě sochařů, kteří v Telči působili.