Přivoláni k ohni byli hasiči 22 minut sedmé ranní. Ještě než hasiči dorazili k místu zásahu, věděli, že jde o velký požár. Na tísňovou linku volali další oznamovatelé, kteří ohlašovali, že střecha už je v jednom plameni.

V rámci vyhlášeného druhého poplachového stupně proto operační důstojník vyslal větší počet jednotek, informoval Petr Svoboda z centrály středočeských hasičů. „Profesionální hasiče ze stanic v Mělníku, Neratovicích a Staré Boleslavi, podnikovou jednotku Aero Vodochody Aerospace a jednotky sborů dobrovolných hasičů obcí Brandýs nad Labem, Líbeznice, Kostelec nad Labem, Veleň a Zdiby,“ upřesnil Svoboda. „V rámci mezikrajské výpomoci vyjela také jednotka Hasičského záchranného sboru hlavního města Prahy ze stanice HS-10 Satalice,“ doplnil.

Když za čtvrt hodiny po prvním ohlášení dorazila první jednotka, nemuseli se její členové dlouze rozhlížet, kde hoří: dům o půdorysných rozměrech 8x8 metrů už byl požárem zcela zasažen. Uživatel hasičům potvrdil, že uvnitř nikdo nezůstal – a samotné hašení šlo rychle: minutu po osmé byl oheň pod kontrolou.

„Už během hasebních prací došlo k celkovému zhroucení střešní konstrukce, která se propadla dovnitř budovy. Hasiči tak zasahovali převážně z vnějšku objektu,“ přiblížil zásah Svoboda. Připomněl, že po lokalizaci požáru došlo na vyhledávání skrytých ohnisek za pomoci termokamery a jejich dohašování. „Likvidaci požáru ohlásil velitel zásahu v 10.22,“ poznamenal dále. S tím, že na místě ještě zůstala jednotka líbeznických dobrovolných hasičů, aby zajistila 12hodinový dohled.

Malér, při němž mladá rodina se dvěma velmi malými holčičkami přišla během chvilky prakticky o všechno, vyvolal v Měšicích obrovskou vlnu solidarity. Sbírku oblečení a dalšího základního materiálního vybavení obec ještě během pátku zastavila – s tím, že se velmi rychle sešlo vše, co bylo nejvíc potřeba; jeden ze sousedů rodině poskytl i bydlení. To, že nic dalšího zatím není třeba nosit, na facebookové stránce obce, kde má ohnivá událost spoustu ohlasů, potvrdila například Helena Szmigielová. „Byla jsem dojatá, když jsem viděla ty hory věcí na úřadu, kam se už polovina mých věcí ani nevešla – a odvezla jsem si peřiny a deky zase domů. Kolik se tam vystřídalo lidí, jen za tu kratičkou chviličku, kdy jsem tam zrovna byla já…,“ napsala. „V Měšicích žije spousta úžasných krásných lidí – a já jsem strašně pyšná, že tu žijeme taky.“ konstatovala Szmigielová.

Podobně se vyjádřila třeba Jitka Michálková, kterou příjemně překvapilo, co všechno už jiní dárci přinesli před ní. „Byla jsem vážně dojatá, když jsem viděla to množství i nových věcí, které se shromáždily! Je super, že je tolik lidí, kteří jsou ochotní pomoci,“ konstatovala. Podobně se vyjádřila Tereza Nosková, která oceňuje, že rodina vidí pomoc nejen ze strany obce, ale i sousedů. „Odjíždím z úřadu, kam jsme dovezla věci pro holčičky, které jsme s mojí Terezkou vybíraly, aby potěšily. Vzhledem k tak tragické situaci musím konstatovat, že jsem dojatá a smutná zároveň. Věcí na úřadě je už dost. Díky za solidaritu! Za pomoc. Ač tu bydlíme krátce, rodinu neznám, pomoct musíme,“ napsala na facebook.

Tam také radnice informuje, že se uskuteční i finanční sbírka, po níž mnozí z místních volali už v době, kdy se ještě ze spáleniště kouřilo. Prozatím obec rodině poskytla peněžitou pomoc z krizového fondu – a zřizuje transparentní účet, kam by mohli přispívat dárci. Číslo by jak na facebooku, tak na webových stránkách obce měli zveřejnit v pondělí; hned, jak bude vyhlášení sbírky schváleno krajským úřadem.