Třiačtyřicetiletý Zduniak uprchl z Británie v roce 2017, poté byl v nepřítomnosti odsouzen na osm let. Praha ho vydala loni 28. prosince a muž po potvrzení trestu soudem v Manchesteru putoval do vězení.

„Nový rok a nový start pro Zduniaka - za mřížemi,“ shrnul Polákovu situaci Tony Capon z britského daňového úřadu HMRC. "Bude mít spoustu času, aby pečlivě zvážil jakékoli rozhodnutí, které chce udělat,“ dodal k tomu podle BBC Capon.

Vyšetřovatelé zjistili, že gang během 15 měsíců dokázal propašovat z Česka do Británie více než 100 tun surového tabáku, který falešně označoval jako nábytek. Z kontrabandu skupina ve čtyřech ilegálních továrnách vyráběla tabák pro balené cigarety. Podle odhadů stát přišel o 17 milionů liber, což je v přepočtu téměř 485 milionů korun.

Stroje i padělané obaly

Případ se táhne již řadu let. Vyšetřovatelé daňového úřadu zabavili první ilegální tabák v roce 2013 v Prestonu severozápadně od Manchesteru. Později pak na dalších místech detektivové našli stroje na balení tabáku, 15 tisíc liber (428 tisíc korun) v hotovosti, padělané obaly a chemikálie.

Zduniakovi kumpáni, Hubert Jankowski a Lukasz Pawelec, šli do vězení v květnu 2017, každý na čtyři roky.