„Poradna pro oběti trestných činů v Pelhřimově funguje od února minulého roku. Takže teď to byl přesně rok od jejího zprovoznění. V Humpolci pak byla zřízena od listopadu minulého roku,“ popsala Jitka Ženíšková, poradkyně pro oběti trestných činů, dvě místa, kam mohou lidé přijít pro pomoc.

Humpolecká poradna pro oběti trestních činů začala fungovat mimo jiné i díky zájmu města. „V rámci spolupráce, navazování kontaktů a propagace poradny, protože ta organizace není úplně tak známá, jsem kontaktovala tajemníka humpoleckého úřadu. Projevil zájem, chtěl s námi spolupracovat a zřídit poradnu v Humpolci,“ popsala vznik nové pobočky Ženíšková.

Poradny jsou bezplatně otevřené pro každého, kdo se cítí být obětí bez ohledu na věk, pohlaví, národnost. Na Pelhřimovsku už pomohla řadě lidem. „V Pelhřimově za ten rok provozu to bylo asi deset obětí, co mě navštívilo,“ zavzpomínala Jitka Ženíšková.

Oproti tomu v Humpolci to bylo jen od listopadu pět případů. „Domnívám se, že je to díky tomu, že tam žádnou poradnu pro oběti neměli. Je o to tedy větší zájem. Neříkám, že je tam větší kriminalita, ale více se tam poradna využívá, než v Pelhřimově,“ konstatovala Ženíšková.

Pelhřimovská poradna je pro zájemce k dispozici v budově katastrálního úřadu každé pondělí od 8 do 11 hodin. Ta humpolecká má sídlo přímo na městském úřadu a lidé do ní mohou zavítat každou středu také od 8 do 11 hodin. „Nejčastěji se řeší náhrada škody a výživné. Jsou to ale i různé krádeže a majetkové škody,“ nastínila část opakujících se případů Jitka Ženíšková. „Hodně dotazů se týká i domácího násilí. V první řadě se to týká většinou seniorů,“ dodala Ženíšková.

Prozradila také, že poradna může sloužit i lidem při jednání s pojišťovnou, například po dopravní nehodě. „Orgány činné v trestním řízení se soustřeďují hlavně na potrestání pachatele. Na pomoc obětem a poškozeným těchto trestných činů jsme tu my,” zdůraznila Jitka Ženíšková.

Zda se poraden na Pelhřimovsku objeví v budoucnu více, zatím jisté není. „Projekt Proč právě já II běží do roku 2020. Takže do toho roku určitě tyto dvě poradny zůstanou,“ dodala Ženíšková s tím, že v tomto období pravděpodobně žádné další podobné místo nevznikne. „Ono je to většinou právě v těch větších městech. Takže u nás Pelhřimov a Humpolec, který je trošku střediskovější,“ vysvětlila důvod.

Jak bude vše fungovat v dalších letech, se uvidí. „Bude to záležet na střediscích Probační a mediační služby. Je možné, že se poradny v budoucnu objeví i v dalších městech v okrese Pelhřimov,“ usmála se Jitka Ženíšková.

Probační a mediační služba je jediná státní instituce, které pomoc obětem trestných činů ukládá zákon. Její projekt s názvem Proč zrovna já II se letos na jaře dostane do své poloviny. Je financován z evropských fondů a umožnil za dobu svého fungování zřídit celkem 55 poraden po celé republice. Z toho právě dvě vznikly na Pelhřimovsku.