Na další vývoj kauzy upozornil deník Právo. „Trestní stíhání bylo zahájeno 14. července. Jde celkem o šest skutků, které se nesou v podobném duchu. Tedy zveřejnění různých tvrzení typu ‚zastavme vakcinační holokaust‘ anebo příspěvek o úmrtí poloviny pacientů z domova důchodců,“ řekla listu Blanka Valsamisová, šéfka dozorujícího Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 4.

Za trestný čin šíření poplašné zprávy je sazba dva roky, ale vzhledem k tomu, že lékařka se nebezpečného jednání dopustila v nouzovém stavu, může v případě odsouzení strávit za mřížemi více let. Jejím případem se od února letošního roku zabývali pražští kriminalisté ze speciálního protiextremistického odboru.

Trestní oznámení podal Jan Cemper, šéfredaktor „fact-checkingového“ webu Manipulátoři.cz. „Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří,“ tvrdí o sobě Cemper, jehož však kritizovali jiní publicisté kvůli nedokonalému zacházení s informacemi nebo za to, že Manipulátoři obviňují z šíření konspirací a hoaxů rovněž názorové oponenty. Cemper se dříve angažoval v anarchistických hnutích a byl členem Strany zelených.

Šéfredaktor zmíněnou lékářku, kterou čeká soud, řadí mezi padesát největších „fanatiků, kteří furt někde demonstrují“. Jeho slova potvrzují snímky z facebookového profilu ženy, která získala atestaci jako praktická a pracovní lékařka. Koronavirová doba ji však donutila k radikálním názorům.

V dopise poslanci Lubomíru Volnému píše o „údajné pandemii“ i o hromadných úmrtí po vakcinaci, ke kterým podle ní došlo v Ostravě. Podle jiného dokumentu, s nímž vyšetřovatelé pracují, zase apelovala třeba na šéfa České lékařské komory Milana Kubka nebo bývalou hlavní hygieničku Jarmilu Rážovou: „Zastavme vakcinační holocaust – pište starostům a ředitelům nemocnic“.

Lasica prý zemřel kvůli vakcinaci

Podle obviněné jde v případě očkování proti koronaviru o „pokusy na lidech“. V posledních příspěvcích dávala do souvislosti s podáním vakcíny smrt jednaosmdesátiletého herce Milana Lasici, což vyloučilo slovenské ministrestvo zdravotnictví s tím, že se Lasica dlouhodobě léčil kvůli potížím se srdcem.

„Oni než někoho odsoudí, tak umřou po vakcině. Orgány šly povinně na tečku,“ uvedla Iveta K. ve středu v narážce na své trable i na vládní kampaň. Právo uvádí, že zatím nepodala stížnost, ale že to lze očekávat.

V Česku jsou zhruba čtyři miliony obyvatel po druhé dávce vakcíny. Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) eviduje k 13. červenci přes 6500 tisíce hlášení o nežádoucích účincích a necelou stovku úmrtí. Rozpor i mezi medicínskými odborníky ovšem panuje v uznávání protilátek – podle některých studií totiž imunita po prodělání nemoci chrání člověka proti těžkému průběhu dlouhodobě podobně jako očkovací látka.

Ve Velké Británii zase kvůli nedostatku dat o možných rizicích odkládají očkování dětí do 18 let. Navíc jak ukazují čísla například z Izraele, ani očkování nezajistí bezinfekčnost a hospitalizace se může týkat i plně vakcinovaných pacientů.