„Zdravotnická záchranná služba ho v bezvědomí převážela do nemocnice – a jeho stav je kritický,“ připomněla mluvčí středočeské policie Vlasta Suchánková. O jak závažné zranění se jedná, napovídá i informace záchranářů, že šlo o transport do vojenské nemocnice v pražských Střešovicích.

Ve hře jsou závažné paragrafy

Suchánková upřesnila, že skupina umístila zábavní pyrotechniku do odpadkového koše z betonu. „Ten se po odpálení rozlétl – a část betonu zasáhla do hlavy právě 21letého muže,“ konstatovala. K právní kvalifikaci případu či podílu dalších osob přítomných na místě se však zatím nevyjádřila.

Shodou okolností právě mluvčí mělnického územního odboru středočeské policie Markéta Johnová varovala na policejním webu před silvestrovskými nerozvážnostmi spojenými s používáním pyrotechniky. Mimo jiné uvedla: „V případě použití pyrotechnického výrobku způsobem, kterým osoba zapříčiní smrt jiné osoby, se osoba může dopustit trestného činu usmrcení z nedbalosti (§ 143 trestního zákona), v případě zranění jiné osoby trestného činu těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti (§ 147 trestního zákona) nebo ublížení na zdraví z nedbalosti (§ 148). Obdobně při vzniku škody na majetku způsobené odpálením pyrotechnického výrobku se může dopustit trestného činu poškození cizí věci dle § 228.“

Zmínila současně i § 273, obecné ohrožení z nedbalosti, plynoucí z použití pyrotechnického výrobku způsobem, který vede k ohrožení života a zdraví osob nebo nebezpečí vzniku škody na majetku. Navíc poškozeným vůči pachatelům ještě vzniká nárok na náhradu škody.

Zásahy byly velmi rozmanité

Krajská policejní mluvčí v pátek připomněla, že silvestrovské oslavy a příchod nového roku 2021 se od předešlých let zásadně odlišovaly. „Tradice spojené s příchodem roku poznamenala pandemie koronaviru a s ní spojená četná opatření. Zásadní změnou oproti letům minulým bylo uzavření restaurací, barů a podobných provozoven, velmi zásadním opatřením byl i zákaz vycházení po 21. hodině až do páté hodiny ranní či sdružování více než dvou osob – a v neposlední řadě i zákaz pořádání půlnočních ohňostrojů,“ uvedla Suchánková.

Policisté se zaměřili i na kontrolu dodržování vládních opatření – zaměstnávaly je ale také jiné události. Jestliže pětice policistů ze „silvestrovské“ služby na krajském operačním středisku hodnotí nynější přelom roku jako „nezvykle klidnější“ ve srovnání s předchozími roky, neznamená to, že by o přijatá oznámení a řešení různých případů byla nouze. „Do prvního lednového rána roku 2021 přijali celkem 596 tísňových volání, z nichž 338 museli dále řešit a zajišťovat součinnost policejních hlídek,“ upřesnila Suchánková.

Paleta zásahů to přitom byla opravdu rozmanitá. Třeba bouraček či jiných událostí spojených s dopravou, vyžadujících asistenci hlídek, napočítali policisté 69. Fyzických napadení, případně jednání kvalifikovaného jako „narušování občanského soužití“ zaznamenali 29; o jeden případ méně, 28, bylo nahlášených požárů. Informací o krádežích či vloupáních přišlo 22 – a téměř srovnatelný počet (20) se vztahuje také k porušením opatření souvisejících s nouzovým stavem a nařízeními vlády. „Operátoři tísňové linky přijímali i anonymní oznámení, která byla intenzívnější s příchodem půlnoci. Takovýchto volání přijali 164 – a týkala se zejména rušení nočního klidu či porušování vládních opatření,“ doplnila policejní mluvčí.

Vrtulník nakonec nebyl potřeba

Součástí služby středočeských policistů se na přelomu roku staly i pátrací akce po třech pohřešovaných lidech. Nejdramatičtěji se jevilo více než dvouhodinové hledání mladého muže, který se měl pohybovat v lesích v Kladensku – přičemž indicie naznačovaly, že pomýšlí na sebevraždu. „Po oznámení již nebyl nijak kontaktní. Ztraceného muže hledala více než desítka policistů z obvodních oddělení a oddělení hlídkové služby, vzlétl i vrtulník,“ připomněla Suchánková. Nakonec pátrání skončilo v ranních hodinách. „Muž byl nalezen doma na Berounsku, zdráv a v pořádku,“ uvedla mluvčí.