Po zásahu policistů v Teplicích zemřel Rom. Šimůnková uvedla, že šetření dosud neuzavřela. Reakci policie ČTK zjišťuje.

"V šetření, které jsem zahájila z vlastní iniciativy, jsem se zaměřila na zákonnost postupu policie a přiměřenost použití donucovacích prostředků. Mé šetření v žádném ohledu nenahrazuje postupy orgánů činných v trestním řízení,“ uvedla zástupkyně ombudsmana.

Podle ní policisté zasahující na místě pochybili tím, že záchrannou službu volali až s tříminutovým zpožděním, ačkoli nutnost lékařského ošetření byla podle ní od počátku zjevná. Nikdo z policistů také nemonitoroval zdravotní stav člověka, vůči kterému zákrok směřoval. Včas se tak nezjistilo, že přestal vykazovat známky života. Šimůnková to považuje za porušení zásady přiměřenosti a porušení povinnosti dbát na to, aby donucovací prostředek nezpůsobil osobě újmu zřejmě nepřiměřenou povaze a nebezpečnosti jejího protiprávního jednání. Třetí pochybení vidí Šimůnková v tom, že po kolapsu dotyčného mu policisté nesejmuli pouta z rukou a nezahájili okamžitou resuscitaci vlastními silami.

Zásah v Teplicích.
Muž zemřel po zásahu policie v Teplicích. Ta odmítá, že za smrt může zákrok

Krajské ředitelství policie Ústeckého kraje pak podle Šimůnkové pochybilo tím, že při interním šetření události nedostatečně zjistilo skutkový stav, když opominulo absenci výpovědí osádky prvního vozidla záchranářů, které mají pro hodnocení postupu policistů podle ní zásadní význam.

Zástupkyně ombudsmanky Anny Šabatové Monika Šimůnková.Zástupkyně ombudsmanky Anny Šabatové Monika Šimůnková.Zdroj: ČTKPolicisté v Teplicích zasahovali v polovině června kvůli potyčce dvou mužů, kteří poškozovali cizí auta. Šestačtyřicetiletý Stanislav Tomáš zemřel v sanitce poté, co proti němu policisté použili donucovací prostředky. Z amatérského videozáběru je patrné, že policisté při zatýkání několik minut klečeli muži na krku. Bezpečnostní složky vinu na jeho úmrtí opakovaně odmítly; uvádějí, že Rom byl vůči policistům agresivní, napadl je, a proto policisté použili donucovací prostředky. Pitva podle policie neodhalila známky poranění orgánů ani dušení; podle jejích závěrů měl muž v těle pervitin a zemřel na selhání srdce.

Kvůli mužově smrti se už konalo několik demonstrací, jejich účastníci dávali najevo názor, že policie pochybila. Případ vzbudil pozornost nejen v České republice.

Zásah v Teplicích.
Znalecký posudek potvrdil verzi policie: Žádný český Floyd, ale předávkování

Zasahujících policistů se kromě policejního prezidenta Jana Švejdara zastal premiér Andrej Babiš (ANO) a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), což rodina zemřelého považuje za skandální, protože podle ní předjímají výsledky vyšetřování.

Generální inspekce bezpečnostních sborů již dříve oznámila, že v jednání policistů momentálně nespatřuje trestný čin, a nebude proto ve věci zahajovat úkony trestního řízení. K důslednému vyšetření incidentu vyzvala Rada Evropy i česká pobočka organizace na ochranu lidských práv Amnesty International, která zákrok policie označila za hrubý a nezákonný.

Video ze zásahu policie

Zdroj: Youtube

Policie v Ústeckém kraji zatím nechce závěry Kanceláře veřejného ochránce práv komentovat. „Se stanoviskem se musíme nejprve seznámit a poté se k němu vyjádříme,“ řekl v pondělí 13. prosince odpoledne Deníku mluvčí krajské policie Daniel Vítek.

Vyjádření Moniky Šimůnkové potěšilo lidskoprávního aktivistu Jozefa Mikera z Krupky na Teplicku. „Oficiální vyjádření od zástupkyně ombudsmana zatím nemám, ale pokud by se pochybení potvrdilo, tak to vnímám jako určité zadostiučinění s ohledem na aktivity, které jsme v tom podnikali. Ale zásadní pro nás bude, jak dopadne soud v této věci,“ sdělil Miker.