Na internetu schvaloval teroristický útok: mladík ze Znojma dostal šest let

Jak jim chutná jejich medicína??? Dobrá práce!?? Takto okomentoval dvaadvacetiletý Benedikt Čermák ze Znojma video s drastickým teroristickým obsahem na veřejně přístupném serveru. Krajský soud v Brně ho za jeho výrok v úterý odsoudil k šesti letům ve vězení. Muž se proti verdiktu odvolal.
Absolvent učebního oboru puškař na Střední škole v Uherském Brodě byl obžalován ze zločinu podpory a propagace terorismu. Hrozil mu pobyt ve vězení v rozmezí pět až patnáct let. Krajský soud v Brně muže odsoudil k šesti letům. „Obžalovaný nepopíral, že komentář napsal. Tím veřejně schvaloval spáchaný teroristický čin," uvedl předseda soudu Michal Zámečník.
V březnu roku 2019 se mladík pod uživatelským jménem SSMAN na veřejném serveru zvraceni.cz tímto způsobem vyjádřil ke článku o teroristickém útoku na Novém Zélandu. Součástí online příspěvku bylo video, na kterém tehdy devětadvacetiletý muž v době pátečním modliteb vtrhnul do místní mešity a postřílel jednapadesát přítomných modlících se muslimů a devětačtyřicet jich vážně zranil. Novozélanďana za plánovaný teroristický útok odsoudili k doživotnímu trestu. Čermák se svým komentářem dopustil schvalování teroristického trestného činu skrze veřejně přístupnou počítačovou síť.
Činu lituje
Server obsahující drastické záběry, pornografii a armádní zákroky muž pravidelně navštěvoval od střední školy. Svého činu ale lituje. „Mrzí mě, že jsem to napsal. Nesouhlasil jsem s tímto trestním činem, ani s jiným vraždením. Komentář jsem myslel spíše jako kritiku," obhajoval se Čermák.
Podle státní zástupkyně Patry Lastovecké je nutné podobné případy nepodceňovat. „Nebezpečnost těchto činů spočívá v tom, že nikdy nevíme, jak je člověk daleko od slov k činům. Lidé si obecně myslí, že internet je veřejné fórum, kde se mohou vyjadřovat k čemukoliv, jakkoliv a bez limitů. Ono to tak není," zdůraznila odpovědnost lidí za své vyjadřování na veřejně dostupných sítích.
Rozsudky tohoto typu padají převážně v Praze. Pro brněnský soud je to jeden z prvních. Většinou jsou tresty podmíněné v rozmezí tří až čtyř let. „V našem případě se jednalo o osobu, která v minulosti byla trestána a chovala se agresivně, verbálně i fyzicky. Proto bylo nutné udělit trest nepodmíněný," objasnila Lastovecká.
BARBORA PEŠTÁLOVÁ