Zjišťoval, zda jsou vybaveny detektory na únik plynu. Většina bytů je vytápěna dálkově, ze zbývajícího počtu je devadesát procent zabezpečeno plynovými detektory. Zástupci magistrátu nyní ověřují, jaká je situace u zbývajících deseti procent.

Tam, kde je karma nebo jiné plynové zařízení, budou v nejbližší době instalovány hlásiče úniku plynu. Deníku to řekl primátor Opavy Tomáš Navrátil.

Pietní místo v Polní ulici. 13. února 2022, Opava.
Primátor Opavy: Je to obrovská tragédie. Před vchodem už je pietní místo

V sobotu před polednem byli v bytě v ulici Polní nalezeni tři lidé bez známek života – dva dospělí a devítiletá dívka. Všichni se otrávili oxidem uhelnatým. Záchranné složky přivolali obyvatelé domů. Měli strach o své sousedy, na které se nemohli doklepat a dozvonit. Hasiči uvnitř našli tři mrtvé, naměřili vysokou hodnotu oxidu uhelnatého ve všech obytných prostorách. Byt odvětrali a v koupelně zjistili, že kotel – karma vykazuje svou světelnou signalizací technickou závadu. Byt podle dostupných informací neměl hlásič oxidu uhelnatého. „Je to obrovská tragédie. Celé rodině vyjadřujeme upřímnou soustrast,“ uvedl primátor Opavy Tomáš Navrátil.

Další otrava

Jen o několik hodin později se k obdobné tragédii schylovalo v Příboře na Novojičínsku. „Operátoři přijali tísňové volání k dvanáctileté dívce, kterou nalezli rodiče v bezvědomí v koupelně. Událost byla operačnímu středisku nahlášena jako diabetické kóma, protože se dítě s cukrovkou léčí,“ uvedl mluvčí krajských záchranářů Lukáš Humpl.

V tomto domě v ulici Polní v Opavě došlo k tragédii.
Neštěstí v Opavě: tři lidé včetně školačky se otrávili oxidem uhelnatým

Záchranáři, kteří jsou vybaveni detektory oxidu uhelnatého, však po svém příjezdu zjistili, že v místnosti, kde se nalézal také plynový ohřívač, je vysoká koncentrace oxidu uhelnatého.

„Dívka byla proto ihned přenesena do bezpečných prostor, kde posádka zahájila poskytování přednemocniční neodkladné péče,“ doplnil Humpl. Následoval převoz do nemocnice. V domě se nacházely i další osoby. Žádná z nich nemusela být hospitalizována.