Jednou z hlavních postav byl pětatřicetiletý Kravařan, jemuž od loňského podzimu až do poloviny letošního roku hospodářská budova u jeho rodinného domu sloužila k tomu, aby v ní mohl vařit pervitin. Drogu následně užíval ke své potřebě anebo ji poskytoval dalším osobám, a to zdarma nebo za úplatu.

Taxa za pervitin se pro odběratele většinou pohybovala mezi 500 až 1000 korunami. Je prokázáno, že dotyčný prodával na různých místech Opavska nejméně dvaceti lidem. Pervitin začal vařit ihned po posledním návratu z vězení.

Pro léky, které potřeboval k výrobě, jezdil do Polska. Opavští kriminalisté ho zadrželi přímo při vaření drogy. Za nedovolenou výrobu a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a jedy mu hrozí trest odnětí svobody v rozmezí od dvou do desíti let.

Výrobce pervitinu putoval do vazební věznice stejně jako jeho o devět let mladší „kolega“, jenž ve druhé polovině loňského roku a v průběhu letošních jarních měsíců v Opavě, Kravařích a bezprostředním okolí těchto měst distribuoval také pervitin a marihuanu. Pořídil si dokonce mobilní varnu, v garáži anebo podkrovním pokoji svého bydliště pak vařil prvně zmíněnou drogu z léků obsahujících pseudoefedrin. Také on byl častým návštěvníkem polských lékáren, kde si obstarával suroviny pro výrobu zakázané látky.

S dvojicí čile spolupracoval i třicetiletý Hlučíňan, který asistoval při vaření pervitinu, zajišťoval prekursory, chemikálie a léky. Zároveň fungoval i jako dealer. I tento muž se v minulosti dostal do křížku se zákonem a momentálně je stíhán na svobodě.

Policisté zajistili dvě kompletní varny, usušenou marihuanu a také pervitin. Členové TOXI týmu se celou záležitostí nadále zabývají. Existuje předpoklad, že v jejím rámci budou obviněny i další osoby.

Policie v letošním roce na Opavsku stíhá celkem čtyřiačtyřicet osob v jednačtyřiceti případech drogové problematiky. Celkem došlo k odhalení trojice varen a dvou pěstíren konopí.