Práci za volantem miluje, proto už 12 let řídí trolejbus. Páteční šichta pro 48letou Hanu ale nebyla zrovna z těch, která by se jí líbila. Do konce běžného pracovního dne zbývalo ujet pár kilometrů, když krátce před 22. hodinou šlo řidičce o život.

„Vrhl se na mě cestující. Nejprve mě škrtil a pak mlátil pěstmi. Kvůli tomu, že jsem ho odmítla svézt, protože byl opilý a počůraný,“ líčí hrůzný zážitek.

Sprosté nadávky

Vše začalo v centru Teplic, kde chtěl muž nastoupit do trolejbusu. Protože ale jevil známky značné opilosti a měl od moči mokré kalhoty, nechtěla ho paní Hana pustit do vozidla. „Máme takové nařízení, aby neušpinil sedačky,“ argumentuje.

Muž v košili a riflích ale naléhal, že potřebuje domů. Vtrhl do vozidla, kde si „odpípnul“ cestu čipovou kartou. „Slíbil, že bude celou dobu stát,“ pokračuje řidička. Trolejbus zamířil na Novou Ves, kde agresor zaútočil.

Ilustrační foto.
Muž utržil rány do obličeje a skončil ve špitále. Incident vyšetřuje policie

„Bylo mu okolo 60 let. Přišel ke mně. Myslela jsem, že mi jde poděkovat za svezení. Místo toho se ale na mě po zastavení ve stanici v Topolové ulici vrhl. Sprostě mi nadával,“ líčí žena, která je po incidentu doma na neschopence.

Z napadení si odnesla tržnou ránu v obličeji, po těle modřiny a pohmožděniny od ran pěstí. Bolí ji krk od škrcení. „Naštěstí mi pomohl mladík, který byl v trolejbusu. Chlap pak utekl do sídliště,“ dodává žena.

Žena je řidičkou deset let

Jejím případem se zabývá policie. „Počínání neznámého muže zatím prověřujeme jako přestupek proti občanskému soužití,“ uvedl v pondělí mluvčí policie Daniel Vítek. Pachatele hledají.

Napadení své kolegyně odsuzuje předseda odborů řidičů Josef Linhart. „Je hrozné, co se dneska děje a co si cestující dovolí,“ říká.

Šanovský park. Ilustrační foto.
Pistole a výhružky proti muslimům. Policie řeší incident z šanovského parku

Za volant autobusu městské hromadné dopravy usedá už přes deset let. „Být řidičem je v dnešní době opravdu náročná práce. Na bedrech máte obrovskou odpovědnost. Vezete plný autobus lidí, k tomu manipulujete s pokladnou. Do toho hustá doprava v ulicích,“ vyjmenovává možné nástrahy.

Páteční útok na řidičku nebyl první, který se v poslední době na Teplicku v rámci MHD stal. Na Jaroslava před rokem dokonce vytáhli pistoli. Zastavil ve stanici na Mánesově náměstí. Otevřel dveře pro cestující a čekal, až vystoupí. Před jeho autobusem zastavilo auto a z něj vyskákali dva muži.

Konflikty jsou běžné

O chvilku později řidič v křesle autobusu vyděšeně koukal do hlavně zbraně, kterou na něj jeden z dvojice mužů přes čelní sklo namířil. Druhý bušil z boku do okna vozu, ať ho otevře.

„Prý jsem jim na křižovatce nedal přednost, přičemž jsem jel po hlavní,“ popisoval tehdy svůj negativní zážitek za volantem zaměstnanec Arriva City Teplice. Muži pak naskákali do auta a odjeli, takže k fyzickému napadení nedošlo. Hrůzná vzpomínka ale v hlavě řidiče zůstává dodnes.

Po incidentu říkal, že pro něj je práce za volantem MHD především o psychice. „Drobné konflikty jsou běžné. To, že na mě řvou občas cestující, už beru s nadhledem. Aby ale na mě ve vzteku někdo mířil pistolí, to už bych znova opravdu zažít nechtěl,“ přeje si.

Ilustrační foto
Zablokovali autobus a na řidiče mířili pistolí. Policie žádá o pomoc při pátrání