„Hlavně mladé kozy pak okousaly kůru a sežraly trochu jehličí tisu. U vrátek jsem v pět hodin ráno viděla obrovskou hromadu, otevřela jsem a kozy vyhnala na pole. Dvě z nich už nikam nedošly a vzala jsem je zpátky. Během hodiny, kdy jsem prostor uklízela, mi obě umřely,“ popsala majitelka Kozí zahrady Marie Schmiederová.

Na poli následně zůstaly ležet čtyři kozy. Další tři zemřely kvůli otravě o pár hodin později. Byla mezi nimi i březí samička. Dvě další otrávené se Schmiederové podařilo zachránit intenzivní celodenní péčí a masážemi krku a žaludku.

Ilustrační fotografie.
Řidič tramvaje muže postříkal pepřovým sprejem. Od soudu vyvázl bez trestu

Otravu prověřují pro podezření z trestného činu týrání zvířat policisté. „Zajímají nás okolnosti úmrtí zvířat. Rozhodující pro nás bude odborné vyjádření veterináře. Podle toho budeme postupovat dál,“ informoval policejní mluvčí David Chaloupka. Dodal, že se jedná o ojedinělý případ.

Pitvu na mrtvých zvířatech má na starosti Státní veterinární správa. „Naši součinnost si vyžádala policie. Zajistili jsme odběr vzorků a jejich vyšetření ve státním veterinárním ústavu,“ potvrdil ředitel jihomoravské veterinární správy Jaroslav Salava.

O případu otrávených zvířat na kozí farmě vědí i zástupci komínské radnice. „Je běžné, že jim tam lidé dávají třeba pečlivě obrané vánoční stromky. Takové jehličí jim poskytujeme i z radnice. Pokud ale někdo tisy za plot rozházel úmyslně, je to bezohledné a bezcitné chování bez úcty k živým tvorům," poznamenala starostka Komína Milada Blatná.

Petr Husa, přednosta Kliniky infekčních chorob FN Brno Bohunice
Ochrana lidí před koronavirem? Stejná jako před chřipkou, říká odborník

Před necelými dvěma týdny na území městské části uhynuly najednou čtyři veverky. Podle výsledků pitvy, kterou si zástupci radnice nechali udělat od veterinářů, se nejednalo o úmyslnou otravu. Uhynuly na podání nevhodného krmiva. „Někdo v místě nálezu veverek rozházel sýr, veverky to sežraly a pošly," vysvětlila Blatná.