První zadržený, pětadvacetiletý muž z Prahy, měl podle detektivů několik zaměstnání, a dokonce ve svém volnu pomáhal při volnočasových aktivitách mládeže. Jenže postupem času propadl sázení a přišel o všechny úspory. Věděl ale, že jeho příbuzná má doma schované peníze.

„Z místa, kde měla peníze ukryté, vzal bezmála osmdesát tisíc korun a zaměnil je za padělky bankovek, které si vytiskl na domácí tiskárně,“ uvedla mluvčí policie Eva Kropáčová s tím, že muž věřil, že vyhraje a peníze vrátí zpět, což se nestalo a on opět všechno prohrál.

Internetové hazardní hry. Ilustrační snímek
Jak řešit závislost? Gambler strhne do dluhů až osm dalších, varuje expertka

Na to, že jsou peníze padělané, se přišlo velmi brzy. Okradená žena jednu z bankovek dala k narozeninám dalšímu příbuznému a ten se při výměně peněz na dovolenou od směnárníka dozvěděl, že se jedná o padělek. „V ten okamžik se ukázalo, že ostatní uschované peníze, které žena má doma, jsou taktéž falešné. Tím se rozběhl kolotoč pátrání po pachateli. Jelikož muž věděl, že se vše provalilo, sám přišel na policejní služebnu a k odcizení peněz a výrobě padělků se doznal. Na policejní služebnu sebou přinesl i tiskárnu, na které peníze tisknul,“ sdělila dále mluvčí.

Druhý muž, osmadvacetiletý účetní velkého hotelového řetězce a také několika dalších státních organizacích, bral sice nadprůměrný plat, kvůli závislosti na hazardu ale i on o všechny peníze přišel. Z pracovního trezoru firmy proto odcizil milion dvě stě tisíc korun a místo nich dal sedmapadesát falešných pětitisícikorun a dvaašedesát pěti set eurových bankovek, vytištěných na profesionální tiskárně. Jenže i on všechny peníze opět prohrál.

Režisér David Vondráček už několik let úspěšně bojuje se závislostí na alkoholu a hazardu.
David Vondráček pil a prosázel sedm milionů. Našel ale důvod, proč se změnit

„Při namátkové kontrole financí ve firmě, pracovníci bezpečnostního oddělení odhalili falešné bankovky, ale i falešné faktury, kterými se snažil zakrývat krádeže peněz,“ konstatovala Kropáčová. V obou případech se navíc jednalo o nekvalitní padělky.

Kriminalisté uvedli, že oba muži si plně uvědomovali, co udělali a kam je jejich závislost dohnala, byli proto rádi, že jejich odhalením vše skončí. „Kriminalisté hospodářské kriminality v obou případech ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření z trestného činu padělání a pozměnění peněz. V případě prokázání viny jim hrozí trest odnětí v délce až pěti let,“ doplnila ještě mluvčí Kropáčová.