Násilník se dokonce neštítil krutého zacházení ani vůči svým dvěma nezletilým dětem. Pálil jim hračky, zamykal je samotné v domě a bil je. Děti si z chování otce odnesly posttraumatickou poruchu. Olomoucký krajský soud tyrana v pátek poslal na pět a půl roku do vězení. Rozsudek není pravomocný, obě strany si ponechaly lhůtu na rozmyšlenou.

TREST: PĚT A PŮL ROKU

Krajský soud se závažným případem týrání ženy i dětí zabýval od ledna loňského roku. Obžalovanému muži hrozilo za několik trestných činů pět až dvanáct let vězení. „Trest je uložen při samotné spodní hranici trestní sazby. Důvodem je nepřímý úmysl, ke kterému soud došel,“ uvedl pro ČTK soudce Martin Lýsek. Soud zohlednil, že hranice nebyly porušovány brutálním způsobem a nedocházelo k výraznému fyzickému násilí. Uložený trest zahrnuje i předchozí půlroční odsouzení zlínským soudem.

Podle soudu cílem obžalovaného nebylo způsobit dětem posttraumatickou poruchu, ale chtěl si vymoci pořádek. Musel si ale být vědom následků, což však muži podle soudce bylo jedno.

Soudní líčení bylo komplikované. Obžalovaný během procesu vystřídal pět obhájců a na soudce poslal čtyři stížnosti. Vyhlášení rozsudku se muž nezúčastnil. Je ve vazbě. Soudu však poslal vyjádření, ve kterém popřel, že by se dopustil něčeho nezákonného. Tvrdil, že jde o pomstu jeho někdejší partnerky.

DĚTEM ŘÍKAL, ŽE MUSÍ TRPĚT ZA SVOU MÁMU

Podle soudu obžalovaný svou partnerku psychicky i fyzicky týral od roku 2007 do roku 2014. Měl ji opakovaně zesměšňovat i fyzicky napadat. „Sprostě jí před dětmi nadával, vyhrožoval jí umístěním v psychiatrické léčebně a zakázal jí stýkat se s rodinou,“ uvedla při procesu žalobkyně Michaela Šoková.

Vlastní děti měl týrat šest let. „Děti se opakovaně pomočovaly, muž jim pálil hračky, zamykal je samotné v domě, nesměly chodit ven, byly zcela odloučené od svých vrstevníků, říkal jim, že musí trpět za svou matku,“ uvedla žalobkyně. U dívky i chlapce rozpoznali znalci psychickou posttraumatickou poruchu, která se mimo jiné projevovala strachem z otce a poruchami spánku.

Verdikt zahrnuje i trest za jednání obžalovaného od jara 2014, kdy ignoroval předběžné opatření zlínského okresního soudu. Bývalou partnerku i přes zákaz soudu opakovaně kontaktoval. Například denně pomalu projížděl kolem domu, z něhož byl vykázán, a upozorňoval na sebe troubením. Žena se nakonec odstěhovala do azylového domu.

Podle soudce Martina Lýska se soud s předloženou obžalobou nakonec ztotožnil z 95 procent. „Domácí násilí mělo fyzickou složku poměrně mírnou, týrání bylo především v psychické rovině,“ uvedl soudce. Podotkl ale, že za týrání dětí se považuje i jejich přítomnost při týrání partnera. „Útoky na poškozenou se odehrávaly před očima dětí od jejich nejútlejšího věku. Psychické násilí se postupně přenášelo i na děti,“ dodal soudce.