„Inspektorům Státní veterinární správy z Plzeňského kraje se v závěru uplynulého týdne ve spolupráci s obcí Nepomuk coby místně příslušnou obcí s rozšířenou působností, Policií ČR a lokálním útulkem podařilo odebrat ze zcela nevhodných podmínek středoasijského pasteveckého psa. Společná kontrola byla zorganizována na základě obdrženého podnětu. Chovatelka z obce Čížkov u Blovic psa chovala v provizorním boxu bez boudy pokrytém množství výkalů,“ popsal mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček.

Likvidace chovu napadeného ptačí chřipkou. Ilustrační snímek
Týrání zvířat nás přibližuje k nové pandemii, varují ochránci před mutacemi virů

Doplnil, že v době kontroly nemělo zvíře k dispozici vodu k napájení. Zhoršený byl také výživný stav psa a chovatelka nebyla schopna doložit, že je pes očkován proti vzteklině.

Pes žil v naprosto nevhodných podmínkách. Dnes už je v útulku, daří se mu dobře.Pes žil v naprosto nevhodných podmínkách. Dnes už je v útulku, daří se mu dobřeZdroj: se svolením Útulku u Františka

„Chovatelce bylo na místě sděleno, že podmínky, v nichž zvíře chová, jsou zcela nevyhovující a péče nedostatečná. Na místě bylo proto rozhodnuto o okamžitém umístění do předběžné náhradní péče. V současné době se pes nachází v útulku U Františka v obci Borovno, kde je o něj náležitě postaráno,“ uvedl Vorlíček.

Chovatelku čeká správní řízení 

Krajská veterinární správa pro Plzeňský kraj s chovatelkou povede správní řízení pro porušení veterinárního zákona, obec Nepomuk správní řízení pro porušení zákona na ochranu zvířat proti týrání. Policie na místě sice asistovala a dohlížela na vydání psa, které bylo dobrovolné, ale případem se aktuálně podle její mluvčí Dagmar Brožové nezabývá.