"Navrhl jsem obnovit dokazování, pokračovat přehráním odposlechů a po nich by se musely opakovat některé svědecké výpovědi," uvedl žalobce. "Za 30 let praxe jsem takový návrh nepronášel," řekl následně ČTK.

S Nečasem je v kauze obžalován také někdejší náměstek ministra zemědělství Roman Boček. Státní zástupce tvrdí, že obžalovaní v roce 2012 přislíbili poslancům Marku Šnajdrovi, Petru Tluchořovi a Ivanu Fuksovi lukrativní funkce za to, že se vzdají mandátu a nechají projít vládní daňový balíček, s nímž nesouhlasili. Poté, co byl balíček schválen, se Šnajdr stal předsedou dozorčí rady Čepra a Fuksa členem představenstva Českého Aeroholdingu.

"Dokazování prokázalo, že se skutek vůbec nestal. Jediným místem, kde se stal, jsou hlavy státních zástupců," pronesl Nečas. Hlasování o balíčku bylo podle něj naprosto legální - všechna jednání se konala v prostorách Sněmovny a měla normální průběh. Bývalý premiér také upozornil na to, že měli žalobci od pčátku k dispozici sjetinu hlasování, ze které je zřejmé, že pro zákon bylo 101 poslanců a proti 63. "Jednoduchým aritmetickým úkonem - 101 mínus tři - zjistíme, že návrh by byl přijat i bez ohledu na hlasy tří nových poslanců," řekl.

Nezákonný postup? 

"Klient byl rutinér, věděl, že ty hlasy nepotřebuje," uvedl Černý. Šnajdr, Tluchoř a Fuksa podle něj jako svědci jednoznačně konstatovali, že složení mandátu bylo jejich vlastní rozhodnutí. Advokát se v závěrečné řeči také opřel do státního zastupitelství. Podle něj si žalobci mohou za nepoužitelnost odposlechů u soudu sami. Od počátku případu podle něj postupovali nezákonně.

"Angažovanost státního zastupitelství v této věci je velmi nestandardní. I ze závěrečné řeči pana státního zástupce je vidět, že bere tuto věc osobně a chybí mu nestrannost," řekl. "Jediné správné rozhodnutí v této věci je zproštění," dodal.

Bočkův právník Petr Toman pak v reakci na závěrečnou řeč státního zástupce uvedl, by od něj v takto závažné kauze očekával standardnější návrh. "To, že žádný návrh nepadl, je velice zvláštní," prohlásil. Ohradil se také proti Bajgerovu prohlášení, že v případě připuštění odposlechů by se vina trojice prokázala. "Jsem přesvědčen, že v odposleších není nic, co by svědčilo o vině obžalovaných," uvedl. Svědci byli podle něj věrohodní.

V kauze je obžalovaná i Nečasova manželka Jana, která podle státního zastupitelství nezdanila luxusní dary od podnikatelů a lobbistů. Nečasovi a Bočkovi hrozí v případě prokázání viny až šest let vězení. Nečasové až osm.

Obžalovaní vinu odmítají. Nečas už dříve uvedl, že nikomu nic nenabízel, pouze se v době stranického volebního kongresu snažil vyřešit rozkol v ODS. Obžaloba je podle něj vykonstruovaná a nepravdivá. Příslib trafik u soudu v minulosti popřela také zmíněná trojice poslanců.