Podle Procházkové, která v minulosti organizovala právě v šanovském parku hromadné venčení psů proti muslimům, roztržku vyvolali muslimové.

„Seděli jsme na dvou lavičkách a pojídali dobroty, pili pivo a povídali si. Kolem šla muslimka v hidžábu. Bez nějakého podnětu začala hystericky ječet na jednoho z nás,“ uvádí svou verzi na Facebooku antiislamistka. Následovala několikaminutová hádka, do které se zapojilo více lidí z obou stran.

Svou verzi celého incidentu má za muslimskou komunitu studentka Eman Ghalebová, která v minulosti pomáhala organizovat úklidové akce v teplických parcích, když se řešily rozpory mezi místními a lázeňskými hosty z arabských zemí. Podle ní naopak hádku vyvolali lidé okolo Ivy Procházkové.

„Někdo z té skupiny zakřičel na paní s kočárkem: Ty vole, muslimka!“ Paní, která v Teplicích již dlouho žije, odpověděla normálně česky a zavolala manžela. Pak jeden muž z té skupiny najednou namířil na muslimskou rodinu s dětmi pistolí. Na místo přijela policie, která to nyní řeší,“ popisuje Eman.

Ze skateparku na Angru v Teplicích. Součástí areálu je také kilometrový asfaltový okruh pro bruslaře.
Další krádež řetízku z krku ženy u Angeru, tentokrát ale pachatelé neunikli

To, že se teplická policie víkendovým případem zabývá, potvrdil Deníku její mluvčí Daniel Vítek. I podle něj celý konflikt v šanovském parku vyvolala hádka.

„Zřejmě právě kvůli jinému etnickému a náboženskému vyznání. Podle policie celý incident vyvrcholil ve chvíli, když na místo přijel manžel cizinky, která se cítila být napadena, a chtěl si vše vyjasnit s mužem, který měl právě jeho manželce vyhrožovat. Čtyřicetiletý muž, který ženu předtím verbálně napadl, měl vytáhnout svou plynovou pistoli, kterou prý natáhl a mířil s ní na manžela poškozené. Přitom mu měl vyhrožovat zabitím kvůli jeho náboženskému vyznání,“ uvádí Vítek s tím, že další stíhanou je 44letá žena, která měla muslima taktéž slovně napadnout a mluvit o zabití v souvislosti s jeho nekřesťanským náboženským vyznáním.

Ilustrační foto.
Čechům vadí Romové a Arabové. Nejvíce si rozumí se Slováky

Policie už muže i ženu obvinila z násilí proti skupině obyvatel a jednotlivci. Vyšetřovaní jsou na svobodě a hrozí jim až tři roky vězení.

Procházková odmítá, že by měla na adresu muslimky či jejího manžela nějaké rasistické poznámky. Jisté je, že ke konfliktu v šanovském parku došlo.

Okolnosti jsou ale zatím v oblasti tvrzení proti tvrzení. Řešit to bude soud. Jako další podobné roztržky, ke kterým v minulosti v šanovském parku i na jiných místech Teplic docházelo.

Reakce lidí

Informace o víkendovém incidentu vyvolala na Facebooku řadu diskuzí. Objevují se názory pro i proti. „Nejsem žádný vítač ani milovník muslimů, ale jedna věc je nemít rád muslimy protože islám, a věc druhá je tam systematicky provokovat,“ napsal Libor. Podle Tomáše se situace v Teplicích oproti předešlým letům pozitivně změnila. „Situace se mnohonásobně zlepšila. V posledních 2 letech nevidím žádný problém,“ uvedl. S tím ale nesouhlasí Marcela, která na to hned zareagovala: „Ne, nezlepšila. Ne natolik, aby bylo v našem zájmu prodat jim pozemky na vybudování jejich vesnice. Ale o tom se přesvědčí brzy každé důvěřivé sluníčko,“ míní žena v diskuzním fóru.

V minulých letech byla situace v Teplicích s muslimy mnohem horší. Odpůrci islámu proti jejich působení v lázeňském městě uspořádali několik demonstrací. Dříve do Teplic přijelo během léta i 20 tisíc Arabů ročně. Takové počty jsou ale minulostí. Za úbytkem stojí především nižší státní příspěvky, které hosté z Blízkého východu mají od svých států. Teplický primátor Jaroslav Kubery přisuzuje úbytek blízkovýchodních hostů k vývoji cen ropy. Právě kvůli nim podle něj dostávají muslimové na pobyty v posledních letech mnohem menší finance.

Příkladem může být kuvajtská vláda, která financovala výjezdy celých rodin s jedním nemocným. Ta tuto podporu ale v minulých letech přerušila.

Skupina Arabů, která se domluvila, že uklidí šanovský park.
Arabové opět uklidili park v Teplicích. Chtějí ukázat, že to myslí vážně