Po více než čtyřech desítkách hlavních líčení, která se konala od dubna loňského roku, padly nad obžalovanými rozsudky.

Naprostá většina z nich dostala peněžité tresty a zákazy činnosti, jedinou výjimkou je Roman Rogoz, jehož soudní senát v čele s Vladimírem Žákem poslal na čtyři roky do věznice s ostrahou. Soudce po vynesení verdiktu řekl, že veřejnost nejspíše očekávala jiné tresty.

Soud ale podle soudce Žáka rozhodl na základě důkazů: „Soud tu není od toho, aby očišťoval fotbal, který byl v té době asi zaneřáděný. Soud je tu od toho, aby rozhodoval na základě důkazů. Základ je, že na ovlivňování výsledků zápasů ve fotbale není u nás nic trestného, s jedinou výjimkou, a tou je poskytování a přijímání úplatků.“

I přes mírné verdikty jednání obžalovaných odsoudil. „Bylo to jednání vysoce amorální, vysoce neetické. Jednali v rozporu se zásadami fair play. Je vidět, že nejméně v době projednávané v obžalobě bylo takové chování standardní. K ovlivňování zápasů docházelo na řadě úrovní,“ dodal soudce Žák.

Na lavici obžalovaných usedli Roman Berbr, Tomáš Grímm, Michal Káník, Roman Rogoz, Jan Cihlář, Robert Hájek, Jiří Houdek, Marek Janoch, Jiří Kabyl, Zdeněk Koval, Jiří Kříž, Jiří Musil, Michal Myška, Martin Pýcha, Miroslav Skála, Martin Svoboda, Jana Štychová, Petr Tarkovský, Martin Uvíra, Miloš Vitner a Pavel Vlasjuk a jedna právnická osoba – FC Slavoj Vyšehrad.

Městský soud v Plzni vynesl rozsudek nad Romanem Berbrem a dalšími obžalovanými:

Městský soud v Plzni vynesl rozsudek nad Romanem Berbrem a dalšími obžalovanými v případě podplácení, přijetí úplatku a dalších trestných činů. | Video: Deník/Milan Kilián

Obžaloba byla podána pro podplácení, přijetí úplatku a další trestné činy. V případě Berbra, Rogoze, Grímma, Káníka, Kříže a Vyšehradu byla trestná činnost dle obžaloby spáchána ve prospěch organizované zločinecké skupiny. Podle státního zástupce Jana Scholleho se obžalovaní pokusili ovlivnit zápasy II. a III. nejvyšší soutěže a někteří z nich si také neoprávněně přisvojili finanční prostředky Plzeňského krajského fotbalového svazu a způsobili mu tak škodu v celkové výši přesahující 2,3 milionu.

Většina obžalovaných včetně Berbra před soudem vinu odmítla. Mezi výjimky patřil bývalý rozhodčí Tomáš Grímm z Rokycanska, který je v případu veden jako spolupracující obviněný. Grímm se vloni v květnu doznal k tomu, co je mu kladeno obžalobou za vinu a „namočil“ i Berbra.

Ten ale od počátku trvá na tom, že se ničeho neodpustil. „Po roce jednání jsem bytostně přesvědčen, že celý tento případ byl udělán policií a státním zastupitelstvím na zakázku, s cílem dostat mě z fotbalu a co nejvíc mě kriminalizovat. Jinak by nemohl být tak zoufale zpracován,“ uvedl Berbr, který jako jediný poctivě chodil na všechna hlavní líčení, v závěrečné řeči.

Jeho obhájci se na stejném jednání tvrdě opřeli do soudu i žalobce a kritizovali jejich postup. Žádali pro Berbra zproštění obžaloby.

Uzavření dohod 

Ještě před vynesením rozsudku uzavřel státní zástupce se čtyřmi obžalovanými, kteří se doznali, dohodu o vině a trestu, díky níž vyvázli s poměrně mírnými postihy. Grímm, jemuž hrozilo až 12 let za mřížemi, si například dohodl šestiměsíční trest podmíněně odložený na zkušební dobu v trvání 14 měsíců, peněžitý trest 198 tisíc a zákaz výkonu funkce rozhodčího, asistenta rozhodčího či delegáta v utkáních FAČR na pět let.

Pro ostatní obžalované navrhl státní zástupce Jan Scholle tresty od mírných podmínek po několikaleté kriminály. Nepodmíněné tresty navrhl tři. Pro Romana Berbra žalobce požadoval sedm let vězení, peněžitý trest 5,55 milionu a zákaz činnosti. Bývalému sportovnímu řediteli Slavoje Vyšehrad Romanu Rogozovi navrhoval 7,5 roku vězení a peněžitý trest (jde ale o souhrnný trest s předchozím odsouzením, pozn. red.) a někdejšímu hráči a funkcionáři Michalu Káníkovi šest let a osm měsíců vězení a peněžitý trest. V posledním případě jde o výrazně vyšší trest, než byl navržen v obžalobě.

Scholle to zdůvodnil změněným přístupem obžalovaného před soudem oproti přípravnému řízení.

Verdikt není pravomocný. Na místě se proti němu odvolal státní zástupce Scholle, obhájce obžalovaného Berbra a někteří další obhájci. Ostatní si ponechali lhůty.

Vynesené tresty

Roman Berbr
tři roky vězení s podmíněným odkladem na zkušební dobu pěti let, peněžitý trest dva miliony, zákaz činnosti na pět let

Michal Káník
2,5 roku vězení s podmíněným odkladem na zkušební dobu pěti let, peněžitý trest 130 tisíc, zákaz činnosti na pět let

Roman Rogoz
čtyři roky ve věznici s ostrahou, peněžitý trest 400 tisíc

Jan Cihlář
peněžitý trest 150 tisíc, zákaz činnosti na tři roky

Robert Hájek
peněžitý trest 192 tisíc, zákaz činnosti na tři roky

Jiří Houdek
peněžitý trest 192 tisíc, zákaz činnosti na tři roky

Jiří Kabyl
peněžitý trest 98 tisíc, zákaz činnosti na tři roky

Zdeněk Koval
peněžitý trest 100 tisíc, zákaz činnosti na tři roky

Jiří Kříž
peněžitý trest 80 tisíc, zákaz činnosti na tři roky

Jiří Musil
peněžitý trest 100 tisíc, zákaz činnosti na tři roky

Michal Myška
peněžitý trest 140 tisíc, zákaz činnosti na tři roky

Martin Svoboda
peněžitý trest 70 tisíc, zákaz činnosti na tři roky

Jana Štychová
peněžitý trest 60 tisíc, zákaz činnosti na tři roky

Martin Uvíra
peněžitý trest 280 tisíc, zákaz činnosti na tři roky

Miloš Vitner
peněžitý trest 100 tisíc, zákaz činnosti na tři roky

Pavel Vlasjuk
peněžitý trest 100 tisíc, zákaz činnosti na tři roky

FC Slavoj Vyšehrad
peněžitý trest 500 tisíc

Martin Pýcha
zproštěn obžaloby z přijetí úplatku


Dohody o vině a trestu

Tomáš Grímm
šest měsíců s podmíněným odkladem na zkušební dobu 14 měsíců, peněžitý trest 198 tisíc a zákaz výkonu funkce rozhodčího, asistenta rozhodčího či delegáta v utkáních FAČR na pět let

Marek Janoch
18 měsíců s podmíněným odkladem na zkušební dobu dvou let, pokuta 350 tisíc a zákaz činnosti na čtyři roky

Miroslav Skála
osm měsíců s podmíněným odkladem na zkušební dobu dvou let, peněžitý trest 48 tisíc a zákaz činnosti na čtyři roky

Petr Tarkovský
osm měsíců s podmíněným odkladem na zkušební dobu 18 měsíců, pokuta 55 tisíc