Sutiny po výbuchu prohledával vycvičený pes, poškozeny byly i okolní domy, kvůli bezpečnosti byli evakuováni obyvatelé asi dvaceti obydlí. Ulice Na Valše, kde plyn explodoval, musela být uzavřena. Na místo se sjely všechny složky integrovaného záchranného systému.

„Nalezli jsme dvě zraněné osoby z okolí, které se nenacházely přímo v domě a jejich rozsah zranění byl lehký až středně závažný. Oba byli po poskytnutí neodkladné péče transportováni na traumaologickou ambulanci nemocnice Prostějov. Další osoba byla nalezena v domě v místě výbuchu, její stav byl bohužel neslučitelný se životem,“ konstatoval mluvčí krajských záchranářů Pavel Lampa.

Na místě rozbořeného domu pracovali čtyři kynologové a tři psi. Dorazila speciální technika ze záchranného útvaru Hlučín a kolegové z Moravskoslezského kraje s další speciální technikou.

Statik procházel domy, do těch, které nebyly poškozené, se jejich obyvatelé mohli vrátit. Celkem čtyři domy jsou však neobyvatelné.

Obec nabídla pomoc

Obec zasaženým lidem nabídla ubytování. "Týká se to tří rodin. Nakonec si tito lidé našli zázemí u příbuzných. Řekli jsme jim ale, že nabídka náhradního ubytování stále trvá," konstatoval starosta Mostkovic Jaroslav Peška. On, ani jeho sousedé nikdy nic podobného nezažili. "Někteří lidé už nabídli zasaženým finanční pomoc," dodal.

V pěti ulicích poblíž poškozeného domu byl uzavřen zemní plyn.

"Technici z plynáren postupně procházeli všechny domy, proměřovali je a testovali, zda plynové rozvody a spotřebiče nejsou explozí poškozeny. Postupně se dodávky plynu obnovovaly," konstatovala mluvčí hasičů.

"Procházíme poškozený dům a zjišťujeme, co přesně je příčinou exploze. Na bezpečnost dohlíží speciální čidlo, které je nainstalováno na štítové zdi poškozeného domu," sdělila v neděli kolem desáté dopoledne Vladimíra Hacsiková. Nakonec bylo rozhodnuto, že se dům zboří celý. Demolice začala hned v neděli.