Písečtí kriminalisté podle policejní mluvčí Kamily Čuřínové Ingrišové rychle rozpletli na sociálních sítích hojně diskutovaný případ pobodaného mladíka.

„Nejde však ani o pokus vraždy a útočník nebyl z Ukrajiny. To byly nejčastější nepravdivé příspěvky z internetového prostředí. Do případu se ještě navíc zamotala žena, která byla vlastně muž. Ta svolala po internetu nenávistný protestní pochod proti romským Ukrajincům,“ přiblížila počátek případu policejní mluvčí.

Několik desítek Romů se v pondělí shromáždilo před policejní stanicí v Přerově. Žádali prošetření případu napadení malého dítěte
Romy vyděsily další údajné útoky Ukrajinců. Nenaskakujte na lži, radí policie

Strážníci městské policie i policisté zasahovali 25. srpna v Písku na Mírovém náměstí. Starší muž zde měl podle policejní mluvčí bezdůvodně bodnout do hrudi osmnáctiletého mladíka. Ten skončil v nemocnici a útočníka, místního šedesátiletého bezdomovce, zadrželi strážníci. „Byl opilý, ale událost popsal jinak než zraněný mladík. Do případu pak vnesli světlo i další svědci,“ pokračovala Kamila Čuřínová Ingrišová.

Bezdomovec se bránil nožem

Kriminalisté podle jejích slov nakonec zjistili, že mladík doprovázený několika slečnami na bezdomovce odpočívajícího na lavičce slovně i fyzicky, konkrétně kopy, zaútočil. „Když bezdomovce napadl podruhé, ten se v obavě o svůj život bránil a mladíka bodl nožem. Nikam neutekl, nezapíral a policistům vše doznal. Nyní čelí obvinění z ublížení na zdraví z omluvitelné pohnutky. Vyšetřován je na svobodě,“ uvedla.

Pokračovala, že také zraněný mladík má svůj díl viny a vyšetřovatel ho obvinil z výtržnictví. „On byl ten, kdo celý konflikt bezdůvodně vyprovokoval. Možná chtěl prokázat hrdinství před svým dámským doprovodem? Také on je vyšetřován na svobodě,“ doplnila.

Vydával se za Janu a svolával protestní pochod

Tím ale vše nekončí, neboť do případu vstoupila jistá Jana, a to dva dny po popsaném incidentu. „Rozeslala email svolávající pochod proti romským vagabundům z Ukrajiny, kteří v Písku mají volné pole k vraždám a násilnostem… Vše bylo motivováno úmyslem vzbudit nenávist vůči příslušníkům jedné skupiny obyvatel,“ říká Čuřínová Ingrišová.

Máchovo jezero
V Doksech měli vraždit Ukrajinci. Poplašnou zprávou se zabývá policie

S celou postavou Jany ale nakonec vše bylo trochu jinak. „Anonymita internetu ženu neochránila a kriminalisté brzo zjistili, že rozhořčená pisatelka Jana je devětapadesátiletý muž z Písku. Kriminalistům své úmysly doznal. A nyní čelí obvinění z přečinu podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo omezování jejich práv a svobod. Všechny obviněné tak čeká soud,“ sdělila Kamila Čuřínová Ingrišová. Všichni tři aktéři si tak dost zkomplikovali život.

Mluvčí policie k případu ještě vzkázala, ať lidé zvažují své komentáře k různým událostem. „Podněcování k útokům či nenávisti je porušením zákona,“ dodala.