Na řidiče taxíků, kteří přišli pohlédnout do tváře muži, kterého policie i státní zástupce Vladimír Pazourek viní ze zastřelení jejich kolegů, místa v jednací síni nezbyla. Neslyšeli tedy, co se povídá za dveřmi, jež pro ne zůstaly zavřené – přesto ale nepřišli nadarmo.

Virgulák odmítá vinu 

„Chtěli jsme vidět, jak vypadá člověk, který zabil kamaráda," řekl Deníku jeden z nich. „Neznám ho; v životě jsem ho neviděl," konstatoval na adresu muže vedeného eskortou. Člověka, o němž se dosud mezi taxikáři vědělo jen to, že má jít o „feťáka, u něhož policisté našli občanský průkaz jedné z obětí".

Jakkoli Virgulák už před rokem, kdy ho policisté dopadli, odmítal, že by s vraždami taxikářů měl cokoli společného, a stěžoval si, že kriminalisté hledají pouze důkazy v jeho neprospěch, žalobce Pazourek o jeho vině nemá pochybnosti.

První z taxikářů zemřel v lednu 2014

Do aut taxikářů, které se rozhodl střelit do hlavy nelegálně drženou pistolí a okrást (za což by v případě uznání viny mohl padnout až výjimečný trest včetně doživotí), prý vždy nastoupil v centru Prahy, aby se nechal odvézt na odlehlé místo. Tam mělo dojít k naplnění jeho plánů. Od počátku šetření případu kriminalisté věděli, že pachatel následně s auty obětí odjel do centra Prahy, kde je odstavil.

První z taxikářů zemřel na sklonku ledna 2014, a to zřejmě nedaleko Jílového na Praze-západ; poblíž Luk pod Medníkem. Další dva pak v noci na 11. dubna téhož roku, když postupně odvezli ozbrojeného pasažéra na stejné místo: na silničku mezi poli v Uhříněvsi na okraji metropole.

Tělo bylo objeveno až po několika dnech 

Zatímco těla mužů ve věku 60 a 25 let byla nalezena na místě činu, 42letá oběť první vraždy zůstala v autě zaparkovaném v Lužické ulici; tělo bylo objeveno až po několika dnech. Na sedadle spolujezdce v taxikářském autě se zatmavenými skly, jehož pravými dveřmi prosakovala krev. Ve voze, který byl označen lístkem kvůli nesprávnému parkování.

„Je to policejní omyl, vražd jsem se nedopustil," odmítl obžalobu Virgulák trvající na své nevině. Nejenže prý činy, které jsou mu kladeny za vinu, nespáchal, ale nic takového podle svých slov ani udělat nemohl.

Muž byl prý pod vlivem prášků 

Řídit auto by prý nedokázal, taxíkem po Praze nejezdí – a s pistolí neměl vůbec nic společného; nikdy v životě. Připustil sice, že 11. dubna 2014, kdy byl odpoledne (tedy po vraždách spáchaných v Uhříněvsi) zadržen při krádeži v obchodě, u sebe měl peněženku jedné z obětí – vysvětloval ale, že k té přišel docela jednoduchým způsobem: našel ji.

Vlastně tak jednoduché to nebylo: předsedkyni senátu Veronice Čeplové odvyprávěl poměrně komplikovanou historku o nálezu dvou peněženek ve chvíli, kdy byl silně ovlivněn prášky – a do děje, v němž je těžké hledat souvislou linii, ještě vstupuje pervitin ukryt ve větvi stromu…

Obžalovaný byl závislý na heroinu 

Spáchání vražd Virgulák rázně odmítá. To, že se dal na drogy a kvůli nim začal krást, ale nepopřel. K „experimentování" s návykovými látkami ho prý přivedlo to, že měl stálý příjem – a nevěděl, zač utrácet.

Stal se závislým na heroinu, který posléze zaměnil za zneužívání subutexu; tohle prý vedlo k tomu, že se jeho denní potřeba peněz v posledních letech snížila ze šesti tisíc na tisícovku. Právě kvůli závislosti na drogách, jejichž nákupy lezly do peněz, prý nechal práce a začal krást – především odnášel u obchodů zboží, které pak dále prodával.

Čtěte také: Soud začne projednávat vraždy tří pražských taxikářů