Údaje nabízí aplikace jaktrestrame.cz, která vychází z dat ministerstva spravedlnosti. Autoři aplikace však upozorňují, že by neměla být využívána k jednoduché kritice ukládání trestů. Nezabývá se totiž skutkovými okolnostmi jednotlivých případů.

U znásilnění ve druhém odstavci, které zahrnuje donucení k souloži či jinému srovnatelnému styku, znásilnění dítěte staršího patnácti let nebo se zbraní, uložily soudy jako hlavní trest podmínku či podmínku s dohledem v šestašedesáti procentech případů, nepodmíněný trest ve třiatřiceti procentech případů.

Nemá žádné následky, zdůvodnil soud podmínku pro pachatele. Znásilnění dívka se pak pokusila zabít, už potřetí:

Při odvolání u Krajského soudu v Brně dostal muž podmínku. Ilustrační foto.
Místo vězení podmínka? Znásilněná dívka se chtěla zabít, případ prověří ministr

Ve třetím odstavci, kterého se dopustí pachatel, jenž znásilní například dítě mladší patnácti let nebo když oběti způsobí těžkou újmu na zdraví, byla podmínka nebo podmínka s dohledem uložena ve čtyřiadvaceti procentech případů, nepodmíněný trest u čtyřiasedmdesáti procent případů.

Čísla nezahrnují souběh trestných činů, tedy situaci, kdy se pachatel dopustil více trestných činů před tím, než byl za některý z nich odsouzen pravomocným rozsudkem.

Silná kritika veřejnosti 

V posledních dnech vyvolal silnou kritiku veřejnosti případ opakovaného znásilnění dívky, za které pachatel dostal od odvolacího soudu podmíněný trest. Okresní soud nevlastnímu otci dívky za znásilnění a dětskou pornografii původně vyměřil tříleté vězení.

Odvolací senát Krajského soudu v Brně ale vyhověl mužovu odvolání a trest snížil na tříletou podmínku s odkladem na pět let. Odkázal mimo jiné na znalecký posudek, podle kterého nemělo jednání na nezletilou zásadní negativní dopad. Deník o kauze z Vyškovska opakovaně informoval.

Téměř pět milionů korun věnovali dárci dívce, kterou dlouhodobě znásilňoval nevlastní otec z Vyškovska:

Dárci poslali dívce dlouhodobě zneužívané nevlastním otcem skoro pět milionů korun. Snímek je ilustrační.
Dívce, kterou znásilňoval nevlastní otec, lidé poslali pět milionů. Sbírka končí

Případem se z vlastní iniciativy začalo zabývat Nejvyšší státní zastupitelství, vyčkává ale na písemné vyhotovení rozhodnutí odvolacího soudu. Věc prověřuje i ministerstvo spravedlnosti, přezkoumává, zda nebyl porušen zákon, případně podá stížnost k Nejvyššímu soudu. Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) na síti X mimo jiné uvedl, že by bylo nevhodné, aby se před seznámením se spisem dopouštěl jakýchkoliv hodnotících komentářů.

Soudcovská unie v tiskové zprávě uvedla, že je připravena se podílet na diskusi nad systémem trestání v Česku, soudci jsou si podle ní vědomi závažnosti následků znásilnění na další život obětí. Odkázala se na studii v rámci projektu Legal Data Hub, z níž vyplynulo, že tresty ukládané za znásilnění jsou v České republice druhé nejpřísnější po trestech ukládaných za vraždu.

Sexuální predátor ze západu Čech vyvázl jen s podmínkou a léčbou. Rozhodl o tom Vrchní soud v Praze, který zrušil rozsudek Krajského soudu v Plzni a mladíkovi uložil trest nový, mnohem mírnější:

Gabriel B. u Krajského soudu v Plzni
Za mříže? Kdepak. Sexuální predátor od odvolacího soudu vyvázl s podmínkou

Ke konkrétnímu případu se nevyjádřila, a to kvůli tomu, že dosud chybí písemné vyhotovení verdiktu, ale také tomu, že etický kodex soudce zakazuje komentovat a hodnotit rozhodnutí kolegů. Zároveň odsoudila hrubé útoky na konkrétního soudce, jehož odvolací senát v případu rozhodoval.