V zachycených podvodných textových zprávách, které ministerstvo zveřejnilo, jsou apely na to, aby se lidé přihlásili pomocí bankovní identity o přeplatek na dani, případně oznamují údajné předběžné schválení přeplatku. Odkazy ve zprávách ale vedou na napodobeniny webů státních úřadů, které se liší podobou internetové adresy. „Doporučujeme Vám tedy ignorovat obdobné případy a dbát zvýšené opatrnosti. V případě potřeby se můžete obrátit přímo na místně příslušné finanční úřady,“ uvedlo ministerstvo.

Starší lidé jsou na internetu zranitelnější, obětí podvodu se ale může stát každý z nás
Podvodníci nás každý den učí odhalovat nové karetní podfuky, říká expert z banky

Podle Finanční správy začíná podvodné jednání telefonátem, při kterém hlasový automat oznámí volanému, že má přeplatek na daních a vyzve ke stisknutí tlačítka na klávesnici. Po stisknutí tlačítka dorazí textová zpráva s odkazem na falešnou stránku portálu Moje daně, kde se podvodníci snaží z obětí vylákat citlivé osobní informace nebo přístupové údaje k internetovému bankovnictví.

„Finanční správa nikdy nevolá pomocí hlasového automatu a také nikdy neposíláme v SMS žádné aktivní odkazy na webové stránky. Nikdy po vás také nepožadujeme citlivé osobní informace ani přístupové údaje k vašemu bankovnictví,“ řekl ČTK mluvčí Finanční správy Tomáš Weiss. Doplnil, že přeplatky na daních se začnou vyplácet až po 2. dubnu.

Na případ upozornila na síti X také policie. Doporučuje lidem, aby na telefonáty ani na textové zprávy nijak nereagovali, případný hovor ihned ukončili. Doporučuje také, aby lidé, kteří se stali terčem podvodu, varovali své okolí.

Národní úřad pro kybernetickou bezpečnost (NÚKIB), policie a Česká bankovní asociace minulý týden představily společnou kampaň, která varuje občany před podvodnými telefonáty, jimiž se snaží zločinci vylákat z lidí peníze. Podle NÚKIB se podvodníci nejčastěji vydávají za bankéře nebo za státní autority.