„Charakteristickým znakem podvedených osob je neznalost v provádění obchodních transakcí a slabá orientace v internetovém prostředí,“ připomněl Martin Hron z oddělení tisku a prevence krajského policejního ředitelství. Lákavý nákup na internetu podle jeho slov nepřináší jenom úsporu času a peněz, neboť lidé by měli zvážit taktéž rizika, která jsou s tímto způsobem nákupu spojena. Nezřídka totiž v závěru nemají ani zboží, které již zaplatili, ani své peníze.

Ilustrační foto.
Americký voják nebo princ z Nigérie. Osamělosti žen využívají podvodníci

„Ve většině případů se jedná o internetové stránky pocházející ze zahraničí, kdy si lidé zboží objednají a čekají několik týdnů na jeho doručení. Rovněž se nenechme zlákat nápadně výhodnými podmínkami nákupu a velmi nízkou cenou výrobků v porovnání s cenou v obchodech,“ konstatoval Hron.

Preventivní rady pro nákup přes internetové portály
- nakupujte u prodejců, které znáte, a pokud je neznáte, předem si o nich zjistěte potřebné informace
- na internetové stránce je vhodné si přečíst případné recenze
- před nákupem si řádně přečtěte smluvní a obchodní podmínky
- seznamte se s reklamačním řádem
- od prodejce získejte i informace o podmínkách a nákladech při dodání zboží
- vyhledejte si telefonní číslo, e-mail a adresu prodejce
- uchovejte si záznam o internetových transakcích, včetně webových stránek prodejce (objednávka, potvrzení objednávky, e-mailová komunikace s prodávajícím apod.)
- platbu předem provádějte pouze tehdy, pokud máte jistotu, že se jedná skutečně o důvěryhodného obchodníka
- při dodání zboží si zkontrolujte obsah zásilky

Stejné triky

Podvodníci používají v podstatě stále stejný postup. Jako tomu bylo například i ve dvou případech, které se udály v únoru na Žďársku. Tam se podvodníci zaměřili na drobné zemědělce, kteří sháněli levnou zemědělskou techniku.

„Na různých internetových inzertních portálech nabízejí k prodeji zemědělskou techniku za výhodné ceny. Ve skutečnosti jen vyčkají, zda jim nějaký zájemce předem pošle na účet peníze a rázem komunikaci přeruší,“ přiblížila policejní mluvčí Stanislava Miláčková s tím, že jeden ze dvou podvedených přišel zhruba o 70 tisíc korun.

„Muž si na na jednom inzertním portálu našel inzerát na prodej traktoru ze zahraničí za více jak šest tisíc eur a na inzerát zareagoval. S inzerentem muž komunikoval telefonicky a prostřednictvím e-mailu, ale stroj nikdy neviděl. Pak muž poslal na zahraniční účet zálohu na traktor ve výši sedmdesáti tisíc korun. Vzápětí ustala ze strany inzerenta veškerá komunikace a podvedený nezískal ani traktor, ani zpět své peníze,“ popsala Stanislava Miláčková. Druhý zájemce byl obezřetnější, takže jakmile mu přišlo jednání prodejce podezřelé, ihned o všem informoval žďárské kriminalisty.

Ilustrační fotogafie.
Podvodnice ve Znojmě okrádala seniory. Policie šetří pětadvacet případů

Podle policistů právě levné zboží na internetových portálech může důvěřivce zlákat k nepředloženým platbám. Ty poté bývají jen zřídka vymahatelné. „Ve většině případů peníze podvedených lidí končí na zahraničních účtech a jsou nedohledatelné. Nikdy proto neprovádějte platbu předem, aniž byste si základní věci osobně ověřili, nepodléhejte lákavosti výrazně nízkých cen a pěkně vypadajícím fotografiím,“ doplnila Stanislava Miláčková.