Internetoví podvodníci podle policejního mluvčího Miroslava Šupíka přišli s dalším způsobem jak lidi okrást o peníze. Tentokrát podvod podle jeho slov dovedli téměř k dokonalosti, protože rozeznat podvodnou stránku od té skutečné vyžaduje velkou dávku pozornosti.

„Pachatelé tentokrát cílí především na uživatele, kteří se do svého internetového bankovnictví přihlašují tak, že stránku s možností přihlášení se do internetového bankovnictví hledají přes internetové vyhledávače, jako je například Google,“ říká Šupík.

Ilustrační foto.
Stačilo pár okamžiků. Úspory mi z účtu mizely před očima, popisuje podvedený muž

„Zde zadají název své banky a doplní jej slovy internetové bankovnictví. Uživatelé následně rozkliknou jeden z prvních odkazů, které jim vyhledávač najde a ten je přesměruje na stránku s možností přihlášení se k internetovému bankovnictví. Právě tohoto se rozhodli pachatelé využívat,“ popisuje cestu podvodníků k zisku.

A v čem spočívá nová finta?

Pachatelé podle mluvčího policie vytvoří stránku s možností přihlášení se do internetového bankovnictví, která je na první, možná i druhý pohled naprosto k nerozeznání od té skutečné.

„Vám tak nepřijde vůbec nic podezřelé a jako mnohokrát předtím vyplníte své přihlašovací údaje. Po jejich vyplnění však nepřichází očekávané přihlášení se k vašemu bankovnictví, ale zobrazí se stránka, která vám oznamuje, že došlo k jakési chybě. V průběhu toho, co se snažíte zjistit, kde se stala chyba, se z vás rázem stává poškozený, protože pachatelé již využili vaše údaje k přihlášení se k vašemu bankovnictví a okrádají, nebo Vás již okradli o peníze,“ vysvětluje princip podvodu mluvčí.

A na co si tedy dát tentokrát pozor

Pachatelé však nemohou vytvořit podvodné stránky, které by byly naprosto totožné s těmi skutečnými. Musí se tak od těch skutečných něčím lišit.

Šmejdi, peníze. Ilustrační foto
Žádný Dobrý anděl. Podvodníci zneužívají jméno nadace, dárce přímo vydírají

„V tomto případě se podvodná stránka od té skutečné liší pouze zněním a délkou domény, která vždy začíná buď známým www., nebo https://. Uživatelé doménu řeší většinou pouze při prvním zadání, což pachatelé využívají právě k tomu, aby vás skrze ty podvodné mohli okrádat leckdy až o stovky tisíc korun nebo dokonce i o celoživotní úspory,“ pokračuje Miroslav Šupík.

Jak nenaletět

V rámci prevence tedy policie radí, aby lidé pokud možno k přihlašování do internetového bankovnictví využívali pouze oficiální aplikace svých bank. „V případě, že mobilní aplikace nevyužíváte, buďte při vyhledávání opatrní a přihlašujte se jen přes oficiální internetové stránky vaší banky. Oficiální název internetové stránky Vaší banky si pak můžete zjistit například na pobočce nebo na infolince,“ apeluje policejní mluvčí.