„Devětatřicetiletý muž z Borohrádku se od prosince roku 2012 do srpna roku 2015 na různých místech Královéhradeckého a Pardubického kraje u sedmi poškozených dopustil třinácti případů podvodu nebo zpronevěry,“ uvedla tisková mluvčí policie Alena Kacálková.

Peníze, které touto nezákonnou činností získával pro svoji potřebu, od poškozených nabyl různými způsoby.

„Jedním z nich byl prodej aut další fyzické osobě, přičemž auta podezřelý získával do pronájmu od jednatelů či zástupců autorizovaných prodejců, které přesvědčil o tom, že auta bude používat jako reklamu svoji i jejich. Auta měl pronajatá na dobu určitou se smluvní podmínkou, že nesmí vozidlo pronajmout ani prodat nikomu dalšímu,“ pokračovala mluvčí. Jenže bylo to přesně naopak. Během pronájmu tři z nich prodal za statisíce třetí osobě, aniž by pronajímatelům cokoliv sdělil či uhradil.

Až osm let „v chládku“

V dalších případech zájemci vypůjčený vůz pouze ukázal a když zájemce uhradil požadované částky v řádech statisíců korun, podezřelý mu nabízené auto nedodal ani mu nevrátil peníze.

„Podezřelý muž si také pod odlišnými záminkami jako zprostředkování výhodné koupě televize či IPhonu, koupě nemovitosti a zejména prodej ochranné známky hudební skupiny, vypůjčoval od fyzické osoby různé finanční částky v řádech deseti tisíců až statisíců, a to s vědomím, že je ve špatné finanční situaci a pro četné starší závazky nebude schopen finanční půjčky v dohodnutém termínu splatit,“ podotkla Kacálková.

V posledním případě se pod smyšlenou záminkou zprostředkování smlouvy na dodávku dřevostavby vydával za jednatele stavební společnosti a přesvědčil poškozenou k uhrazení finanční hotovosti vyšší než milion korun, a ty použil pro svoji vlastní potřebu.

Celková škoda, kterou podezřelý muž spáchal, dosahuje částky 7,5 milionu korun.

Po podezřelém bylo z podnětu rodiny v srpnu 2015 vyhlášeno pátrání po pohřešovaném. Vypátrán byl ve Francii, kde byla zaznamenána kontrola jeho pasu. V říjnu 2015 vydal Okresní soud v Rychnově nad Kněžnou příkaz k jeho zadržení a po hledaném muži bylo vyhlášeno pátrání.

Následně vydal Okresní soud v Rychnově nad Kněžnou evropský zatýkací rozkaz a letos 12. října byl hledaný muž vypátrán a zatčen v Irsku, umístěn do vazby a po následném soudním řízení předán k trestnímu stíhání do České republiky.

Podezřelého muže si v Irsku převzali příslušníci cizinecké policie a v České republice na letišti V. Havla byl 22. listopadu zadržen a eskortován do Rychnova nad Kněžnou.

„Po výslechu obviněného soud akceptoval návrh Okresního státního zastupitelství v Rychnově nad Kněžnou na vzetí obviněného do vazby,“ dodala mluvčí.

Obviněnému muži za zločiny zpronevěry a podvodu hrozí až osmiletý nepodmíněný trest.