Policisté obvodního oddělení Havířov 1 zahájili na základě oznámení úkony trestního řízení ve věci podvodu. Dosud neznámý pachatel se vydával za známého českého zpěváka. „Oslovil šestapadesátiletou ženu z Havířova, a to loni v květnu na sociální síti. V následné komunikaci, jednou se dokonce jednalo o videohovor, si dle jejího sdělení navzájem vyznávali city. Také se o ní měl zmínit svým známým, kteří ji posléze kontaktovali s ujištěním, jak moc ji "umělec" miluje,“ uvádí mluvčí moravskoslezské policie Daniela Vlčková.

Ilustrační foto.
Rarita. Muž v Havířově vytrhl v obchodě pokladnu a utekl s ní do vchodu

„Známý český zpěvák“ pak šel na věc. Komunikace trvala několik měsíců. „V říjnu loňského roku požádal ženu o peníze. Údajně mu manželka nechala zablokovat bankovní účet a on je bez finančních prostředků. Během několika převodů tak poškozená převedla na různé účty téměř 70 tisíc korun. Poslední peníze zaslala začátkem letošního ledna, poté, co jí bylo slíbeno osobní setkání,“ pokračuje dále mluvčí. 

Den na to se ovšem poškozená žena obrátila na policii. Přivedla ji k tomu informace z rádia, že muž, se kterým byla v kontaktu a poskytuje mu finanční pomoc, v zahraničí nakupuje nemovitosti. Došlo jí, že se stala obětí podvodu.

Kapitán námořní lodi William

Začátkem tohoto týdne učinila na obvodním oddělení Karviná 7 obdobné oznámení další žena (76 let). Tentokrát byla na sociální sítí oslovena „kapitánem námořní lodi Williamem“. Komunikace probíhala v češtině přes překladač. O šestnáct let mladší 'kapitán' ženě sliboval společnou budoucnost v rodinném domě v České republice a cestování po celém světě.

Současně pod různými záminkami - například zablokování účtu či léčení v zahraničí - z ženy postupně vylákal zaslání několika finančních částek na různé účty v celkové výši zhruba patnáct tisíc korun.

Náměstí TGM v Havířově-Šumbarku.
Výměna manželek z Havířova: 15 piv denně a domácí vězení

„Poslední pomyslnou kapkou byla žádost o zaslání výkupného ve výši 1 000 Euro. Únosem a vydíráním 'William' zdůvodňoval svou nepřítomnost na sjednané schůzce. Poškozené ženě napsal, že ho napadli dva muži se zbraněmi, že mu teče krev z uší, je někde zamčený a pokud nezaplatí výkupné, zabijí ho. Výhružku měli adresovat také ženě, pokud by se obrátila na policii,“ líčí dále mluvčí policie. 

Tentokrát již žena žádné peníze neposlala a rozhodla se vše oznámit na obvodním oddělení.

Policie opět varuje: Na internetu opatrně

Znovu nabádáme k opatrnosti nejen při e-mailové komunikaci, ale ve virtuálním prostředí vůbec. Vytvořit si zde jinou identitu není až tak složité a pro příjemce je téměř nemožné si ji ověřit. Zvažte prosím, zda je reálné, aby vás oslovila známá osobnost, lodní kapitán, válečný veterán či žena v nesnázích. Tyto legendy se neustále opakují a bohužel k nim občas přibývají další. Buďte velice opatrní při žádostech o poskytnutí finanční pomoci, zvlášť pokud jsou podmínkou pro osobní setkání. Uvěřit iluzi je snadné, ale realita pak může být hodně krutá.