„V žádném případě jsem nedělal žádný teror. Nechtěl jsem nikomu ublížit nebo někoho zabít. Chtěl jsem pouze vyvolat odpor, aby k nám ta hrůza nepřišla,“ řekl u soudu Balda, kterého citovala Česká televize s odkazem na ČTK. „Neměl jsem strach ze všech migrantů. Jenom z těch náboženských, zmanipulovaných, sebevražedných,“ dodal. K činu se nicméně přiznal. Hlavní líčení rozplánoval předseda soudního senátu Jiří Wažik do středy, obžalovanému hrozí kromě trestu odnětí svobody i propadnutí majetku.

Poprvé narazil do pokáceného stromu na kolejích vlak počátkem loňského června na železničním koridoru Všetaty-Turnov mezi Mladou Boleslaví a Bakovem nad Jizerou, druhá zinscenovaná nehoda se odehrála mezi stanicemi Bezděz a Bělá pod Bezdězem. Naštěstí nedošlo ke zranění, avšak České dráhy vyčíslily způsobenou škodu na 155 tisíc korun, Správa železniční dopravní cesty přidala dalších 63 tisíc.

Obžalovaný senior z Bakova nad Jizerou opakovaně zdůraznil, že v dané době bral prášky na tlak, které měly vedlejší účinky. „Trápily mě hrůzné sny, které plynule navazovaly na to, co se dělo v Německu a ve Francii v souvislosti s migranty,“ uvedl Balda. Právě jedna z nočních můr podle jeho slov přiměla Baldu, aby šel pokácet první strom. Podruhé jej údajně motivovaly nepokoje v detenčním zařízení pro cizince Bělá-Jezová. „Chtěl jsem lidi varovat. Byl to zoufalý křik starého dědka k těm mladším, aby si dali pozor,“ vysvětlil.

Ve vazbě se mi to v hlavě trochu srovnalo

Balda u soudu v pondělí však připustil, že během pobytu ve vazbě v pankrácké věznici „se mu to v hlavě trochu srovnalo.“ Teď už situaci vnímá jinak: „Byla to ode mě zhovadilost, měl jsem se svěřit manželce nebo synům. Škodu bych chtěl uhradit, možná mi půjčí synové.“ Podle serveru Novinky.cz u soudu Baldova manželka odmítla vypovídat proti svému muži, ale slíbila náhradu škody a vyjádřila lítost nad tím, co se stalo.

Jenže důchodce o holi si zavařil i tím, že do schránek roznášel letáky, v nichž vyhrožoval útokem „českým nevěřícím psům a jejich pesicím“. Nedobrou češtinu zvolil záměrně, aby se vydával za muslimské džihádisty. „Chtěl jsem, aby se ty chytrý český hlavičky pozvedly nad zlatý český ručičky a uvědomily si, co se může stát,“ vysvětloval bývalý elektrikář.

Jeden leták zaslal i televizi Prima, což před soudem zdůvodnil tím, že chtěl před prezidentskou volbou varovat veřejnost, aby nevolila kandidáta vstřícného k migrantům, kterým byl podle něj Jiří Drahoš. Když se obžalovaného Baldy státní zástupce ptal, kde sbíral své informace o hrozbě islámu a imigrační vlně do Evropy, odpověděl: „Říkali to ve zprávách, internetu a sociálních sítích.“