O incidentu Deník informoval a zveřejnil video, které si další chlapec během napadení pořídil. Záznam končí tím, že agresor chlapce kope do obličeje. Útoku přitom přihlíželo několik dětí. „Ten kluk, co mého syna napadl, ho k natáčení prý donutil. Vyhrožoval mu, že pokud tak neučiní, zmlátí i jeho. Takto vyhrožoval i ostatním dětem, které u toho byly, že pokud přivolají pomoc, bude zle,“ říká Markova maminka, která je rozhodnutá Vesničku SOS žalovat.

Vážným případem dětské brutality se zabývá policie i orgán sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD). Policisté během tohoto týdne už zahájili vůči agresorovi úkony v trestním řízení. „Přijali jsme oznámení o napadení nezletilého chlapce, kterým se v současné době zabývají policisté z Obvodního oddělení Karlovy Vary – město. Mají k dispozici videozáznam, na kterém je zachyceno napadení, a v současné době jej vyhodnocují. Ve věci byly zahájeny úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání ublížení na zdraví a výtržnictví. Jakmile bude možné poskytnout bližší informace, učiníme tak,“ uvádí mluvčí policie Jan Bílek.

Na videu, je vidět, jak trojice chlapců sleduje útok jejich staršího kamaráda, který se snaží povalit na zem jiného hocha. Tak dlouho s ním smýká za hecování zbytku party, až ho nakonec dostane na zem. „Ty mr… gadžovská,“ ozývá se z hloučku. Nejstarší chlapec následně zaklekne na oběť, začne do něj bušit, klečí mu na hlavě a přitom na něj křičí: „Co je ty zmr..!“ Napadený hoch se nemůže bránit. Mladší agresora chválí: „Dobrý.“ Zároveň se ho ale jeden snaží od napadeného odtáhnout. Ten toho ovšem nenechává. „Kdo mi dal facku? Komu budeš dávat pěstí? Omluv se!“ Pak se útočník zvedá, napřahuje pravou nohu a i když se se oběť snaží chránit obličej rukama, agresor ho kopá do obličeje.

„Na nahrávce videa už ale není, že pak si do mého Marka koply i další děti. Bylo jich tam osm, na videu jsou vidět čtyři včetně toho útočníka. Co jsem se dozvěděla, tak sedm z nich má být klienty SOS vesničky a útok na Marka není prvním na děti mimo toto zařízení,“ tvrdí matka Marka.

Mluvčí organizace SOS Dětské vesničky Michaela Poláková reaguje, že incidentu se měl vedle agresora účastnit jen jeden další klient SOS vesničky. „Je to ten, co říká, aby toho nechal. Ostatní děti mají být podle našich informací místní. Nevíme o žádném dalším konfliktu, kterého by se měli dopustit naši klienti,“ vysvětluje mluvčí Poláková a pokračuje: „Chlapec, který útočil, je v zařízení od ledna a je to jeho první incident. Je klientem Zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc SOS Sluníčko, kam jsou umisťovány děti týrané nebo zanedbávané, proto jejich chování může být problematické.“

I když útočník na videu říká něco v tom smyslu, že napadený měl dát někomu facku a pěstí, Markova maminka oponuje, že to tak není. „Oba chodí do jedné školy, kde už před časem měli spolu nějaký problém. Pak si to vyříkali. V ten pátek 8. března šli ven a přitom si kluci vymysleli, že Marek roznáší nějaké lži. Nikomu nic neudělal a najednou se něj ten útočník vrhl. Můj syn neměl nikdy ve škole žádný konflikt. Když jsem šla za tím klukem, co mého syna zmlátil a ptala se ho, zda to má zapotřebí, začal mi neuvěřitelně sprostě nadávat,“ vypráví Markova maminka.

Zmláceného dvanáctiletého Marka pak parta nechala na místě ležet a odešla. Ten přitom nemohl ani popadnout dech. „Jediný, kdo mu pomohl, byl ten, který natáčel to video. Poskytl mu první pomoc, pomohl mu na nohy a odvedl ho domů,“ líčí matka. Ta přitom ani dlouhé hodiny po tom nevěděla, co strašného se jejímu synovi stalo. „Nesvěřil se mi. Neměl žádné oděrky, žádné viditelné modřiny. Až v sobotu mi to řekl, protože ho pusa velmi bolela. V tento den se ke mně dostalo i to video,“ dodává žena, která je nakonec ráda, že záznam se na veřejnost dostal a lidé tak uvidí, co se mezi dětmi děje.

Čtrnáctiletý mladík napadl chlapce v Doubí. Kopal ho i do obličeje | Video: Deník/se svolením

Vyjádření ředitelky SOS dětských vesniček Jindry Šalátové k celému případu:

Reagujeme na informace o incidentu, který se odehrál v areálu SOS dětské vesničky v Karlových Varech – Doubí, a při němž skupina dětí v čele s třináctiletým chlapcem napadla jiného chlapce a své konání natočila na telefon. Tento třináctiletý chlapec pobývá od ledna v našem zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc SOS Sluníčko, patřící pod SOS dětské vesničky.

Ihned po zjištění incidentu jsme provedli nutné kroky, vedoucí sociální pracovnice z SOS Sluníčka nahlásila vše na příslušný OSPOD, jednala se zákonným zástupcem chlapce, omluvila se mamince napadeného chlapce a zároveň vše řeší také policie. Třináctiletý chlapec tedy dostává ze všech stran zpětnou vazbu na svoje chování. Celá situace nás velmi mrzí, uděláme vše pro to, aby se chlapec poučil a podobné chování v budoucnu neopakoval. Posláním naší organizace je pomáhat všem dětem, které to potřebují, i těm, které mají za sebou nějaký vážný prohřešek. Nelámeme nad nimi hůl, ale snažíme se jim pomoci tak, aby věděli, co je správné a co ne.

Další informace nemůžeme s ohledem na věk chlapců a v souladu s ochranou práv dětí zveřejňovat. Žádáme o totéž i další subjekty.