"Jednalo se o případ, kdy podezřelí ve spolupachatelství hrubě uráželi a dehonestovali dalšího poškozeného v místě jeho bydliště. Toto jednání si dokumentovali a následně šířili po sociální síti," uvedl Daněk. Tušlovi dosud hrozilo v případě odsouzení až roční vězení, za trestný čin výtržnictví může soud obviněného poslat do vězení až na dva roky.

O obvinění devětadvacetiletého muže z nebezpečného pronásledování známého lékaře policie informovala koncem ledna. Kubka podle kriminalistů omezoval v běžném způsobu života a jedním z motivů mužova jednání bylo získávání finančních darů od podporovatelů. Tušl na tiskové konferenci, kterou uspořádal, odmítl obvinění, že lékaře pronásledoval. Tvrdil, že mu jen chtěl klást otázky týkající se například povinného očkování proti covidu-19.

Jana Peterková.
Známé antivaxery Tušla a Peterkovou stíhají kriminalisté. Oběma hrozí vězení

Tušl natáčí videa, ve kterých nadává zdravotníkům v očkovacích centrech nebo pronásleduje u jejich bytů Kubka nebo imunologa Václava Hořejšího. Videa pak zveřejňuje na internetu a od svých fanoušků a sledujících vybírá dary. Tušl koncem ledna tvrdil, že u bytu Hořejšího byl pouze jednou, s imunologem údajně nemluvil.

O stíhání Tušla z nebezpečného pronásledování policie informovala zároveň s oznámením, že obvinila pětačtyřicetiletou ženu ze šíření poplašné zprávy. Obviněné hrozí až osm let vězení, protože se činu dopustila v době nouzového stavu. Podle kriminalistů šířila poplašné zprávy například o tom, že po podání vakcín proti covidu-19 zemřeli senioři v domově důchodců nebo že Česko obsadí vojáci NATO, jejichž cílem je naprosté vyhlazení Čechů.

Své stíhání v této věci potvrdila Jana Peterková, na níž bylo podle serveru Aktuálně.cz uvaleno několik exekucí a na své akce požaduje finanční dary od lidí, kteří sledují její videa na internetu. Peterková už dřív ve videu na facebooku uvedla, že jde o útok na svobodu slova a na oznámení její prezidentské kandidatury.