Policie původně šetřila kvízomaty Quizard, které se v českých podnicích objevovaly od roku 2014 a které formálně provozovaly různé firmy. "Prověřování ukázalo, že za všemi těmito společnostmi stojí stejná skupina pachatelů, kteří zároveň distribuovali výherní automaty Slevostroj a vyvíjeli, respektive na český trh zaváděli i další výherní automaty s označeními Golden Horse a Diascope," popsala mluvčí Ivana Nguyenová.

V polovině letošního září policie zadržela výrobce automatů i lidi, kteří se podíleli na jejich distribuci a servisu a na vytváření listin, jež měly budit zdání legálního provozu automatů.

V další fázi trestního řízení chtějí policisté zkoumat i odpovědnost jednotlivých majitelů provozoven, nevyloučili ani konání dalších akcí zaměřených na vyhledávání kvízomatů. Nguenová zdůraznila, že majitelé podniků, kteří opakovaně umožní provozování těchto přístrojů, se vystavují správnímu i trestnímu postihu.

Nevýherní stroje ?

Kvízomaty, tedy nelegální výherní zařízení, označují jejich provozovatelé záměrně za nevýherní, případně tvrdí, že hry v přístrojích nejsou hazardní. Podle policie ale kvízomaty nesou veškeré znaky výherních automatů: hra je možná po zaplacení vkladu a za určitých podmínek je možná i výhra. "Častější jsou však prohry, které generují prostředky na výplatu výher šťastnějších hráčů, ale zejména zisk provozovatelů automatů," podotkla mluvčí.

Provozovatelé automaty zpřístupňují bez patřičných povolení a často v rozporu s vyhláškami obcí, jež se pokusily provoz hazardních her na svých územích regulovat. Z provozu automatů pak provozovatelé neodvádějí poplatky, které zákon ukládá za legální hazard v kasinech a hernách.