Na případu s názvem Tiskař policie pracovala od července 2014. Na začátku roku 2015 pak policisté zasahovali na několika místech České republiky a zadrželi osm lidí, z nichž pět začali trestně stíhat.

Skupina podle policie krátila DPH při vývozech polygrafické techniky, a to tak, že správci daně předkládala zcela smyšlená daňová přiznání. Na jejich základě jim úřady postupně vyplatily přes 750 milionů korun jako nadměrné odpočty DPH.

Ibehej dnes uvedl, že podle kriminalistů transakce obviněných mezi roky 2010 a 2012 dosáhly objemu téměř pět miliard korun. "Následně měla být správci daně předkládána daňová přiznání k dani z přidané hodnoty, která obsahovala standardní obchodní operace a podvodná plnění, jež byla realizována s cílem neoprávněně uplatnit nárok na odpočet," popsal Ibehej.

Zástupci dané obchodní společnosti byli obviněni ze zkrácení daně, jeden z nich také z praní špinavých peněz. Pracovnice finančního úřadu a její bývalý šéf čelí trestnímu stíhání pro zneužití pravomoci úřední osoby. Hrozí jim také přísnější tresty.

Na případu pracoval speciální tým Daňové Kobry, který tvoří policisté, celníci a specialisté finanční správy. Funguje od poloviny roku 2014 a zaměřuje se na boj proti velkým daňovým únikům.

Ibehej v tiskové zprávě upozornil, že se na kauzu přišlo při vyšetřování jiného případu s krycím názvem Octavian. V něm je obviněno 11 lidí, a to z krácení daně a z praní špinavých peněz. Patří mezi ně například podnikatel František Savov. Savov dlouhodobě pobývá ve Velké Británii. Tvrdí, že se ho policie snaží zlikvidovat s cílem zmařit jeho obchodní aktivity.